Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ranking radnych powiatu

Jak pracują nasi radni powiatu. Dzięki uprzejmości Biura Rady Powiatu Cieszyńskiego prezentujemy dane o aktywności naszych radnych. Kto pracuje w kratkę, a kto składa najwięcej wniosków, interpelacji i zapytań?

Zbadaliśmy dwa kryteria aktywności radnych powiatu: ich frekwencję na posiedzeniach komisji, do których przynależą i na sesjach (to pierwsze kryterium) oraz liczba złożonych interpelacji, wniosków i zapytań (kryterium drugie). Tabela poniżej prezentuje liczbę nieobecności radnych na posiedzeniach komisji i sesjach rady powiatu.

Korzystaliśmy z danych o wynagrodzeniu radnych – za każdą nieobecność na sesjach i komisjach radnym ucinana jest część ich miesięcznego uposażenia. Lista nie obejmuje aktywności radnych, którzy pełnią funkcję starosty (Czesław Gluza), wicestarosty (Jerzy Pilch) oraz jednego członka zarządu (Marcin Ślęk), którzy – ze względu na pełnioną przez siebie funkcje w starostwie – zatrudnieni są na umowę o pracę i nie pobierają uposażenia z tytułu bycia radnym.

 
Istotne jest jeszcze jedno wyjaśnienie. Radny powiatu, który opuści sesję lub posiedzenie komisji ponosi finansową odpowiedzialność bez względu na przyczynę swojej nieobecności.

Druga tabela prezentuje aktywność radnych powiatu, która określana jest przez liczbę złożonych wniosków, interpelacji i zapytań. Tu też posłużyliśmy się danymi z Biura Rady Powiatu Cieszyńskiego. Badaliśmy indywidualną aktywność radnych, nie liczyliśmy interpelacji, które były składane przez grupę radnych czy klub. Tu też należy się wyjaśnienie. Z przyczyn oczywistych wyłączyliśmy z tej listy członków zarządu (Czesław Gluza, Jerzy Pilch, Marcin Ślęk, Czesława Haczek i Jerzy Malik) oraz przewodniczącego rad powiatu (Stanisław Kubicius) – trudno by członkowie zarządu i współpracujący z nimi przewodniczący składali wnioski do samych siebie.

Oczywiście liczba złożonych interpelacji i wniosków nie oddaje w pełni zaangażowania poszczególnych radnych (co naturalne częściej z tego narzędzia korzysta opozycja), ale może być próbą przyjrzenia się pracy wybranych przez nas radnych.

Dane na koniec września 2011, pochodzą z Biura Rady Powiatu Cieszyńskiego i obejmują aktywność radnych od rozpoczęcia kadencji w grudniu 2010 roku.

Łukasz Grzesiczak

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: