Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

PZKO ma 70 lat

Polski Związek Kulturalno oświatowy w Republice Czeskiej obchodzi w tym roku 70lecie istnienia. Z tej okazji przygotowywanych jest wiele imprez i innych wydarzeń, które odbywać się będą na przestrzeni całego roku. O tym, co to będzie poinformowali w poniedziałek, 27 lutego prezes Zarządu Głównego PZKO Jan Ryłko oraz Jarosław Miczek, szef Rady Organizacyjnej.

Już rozpoczął się konkurs wiedzy o PZKO, o którym pisaliśmy Co wiemy o PZKO?. W trakcie przygotowywana jest publikacja okolicznościowa na temat historii PZKO. Zapowiedziano też aktualizację Leksykonu PZKO. Przez cały rok organizowane będą wystawy okolicznościowe. Prezes Ryłko podkreślał także współpracę PZKO ze szkołami pokazując efekt tej współpracy w postaci loga PZKO zaprojektowanego przez uczennicę 7 klasy Poleskiej Szkoły Podstawowej w Jabłonkowie.

Będzie też kolejna edycja inicjatyw PZKO – konkursu, o którym pisaliśmy m.in. Na Zaolziu trwa konkurs ''Inicjatywy PZKO''.
28 lutego upłynął termin składania nominacji. Przewidziano aż dziesięć nagród, a ogłoszenie wyników odbędzie się w Domu PZKO przy ul. Bożka w Czeskim Cieszynie 21 kwietnia. A to będzie najbliższa impreza Związku w ramach jubileuszu nie licząc tradycyjnego Dnia Kobiet 10 marca .

Kolejnym jubileuszowym akcentem będzie wystawa kronik PZKO w teatrze cieszyńskim, o czym nie omieszkał napomknąć prezes. - Kroniki mają prawie wszystkie koła i prowadzą je w bardzo różny sposób. Są takie, gdzie krótko odnotowane są wydarzenia, ale widziałem też kronikę koła którego kronikarz ma smykałkę malarską i namalował piękne ilustracje.

- Ciekawa inicjatywa przygotowana jest dla młodzieży i nie tylko. Będzie to konkurs na filmy nagrane na telefonach komórkowych ukazujące życie polskiej młodzieży na Zaolziu. Sam jestem bardzo ciekaw efektu – przyznał prezes. Zachęcał też do korzystania z aplikacji portalu wydawanego przez PZKO zwrot.cz gdzie pojawiają się bieżące informacje.

- A jak się uda będzie niespodzianka – tajemniczo stwierdził Ryłko i na nic zdały się mniej lub bardziej podchwytliwe pytania padające z sali. - Jak to ma być niespodzianka to nic więcej nie powiem – uciął Ryłko i jedynie Andrzejowi Ochodkowi z Radia Katowice udało się wyciągnąć informację, że niespodzianką tą będzie impreza kulturalna.

Padło też trochę odległych dat z końca roku, jak 25 listopada, kiedy to odbędzie się 23 Zjazd PZKO na którym delegaci wybiorą nowego prezesa. Ryłko nie podjął jeszcze decyzji, czy w ogóle będzie kandydował, ale przyznał, że jego małżonka bardzo by się ucieszyła, gdyby funkcję tą oddał już komuś innemu (Jan Ryłko prezesuje już drugą czteroletnią kadencję). - Już się na ten zjazd bardzo mocno cieszę – wyznał prezes. Końcówka roku to tradycyjnie koncert świąteczny w Domu Kultury Trisia w Trzyńcu Łyżbicach. No a w ciągu całego roku cała masa imprez, które odbywają się cyklicznie i często też będą to jubileuszowe edycje, jak Gorolskiego Święta w Jabłonkowie czy Dolański Gróm w Karwinie Frysztacie. 70 lat obchodzi także wiele Miejscowych Kół, czy jabłonkowski chór „Gorol”.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-03-02 16:59:50
paharos: i co nas to obchodzi tutaj w Polsce ?! Ciekawe czy Czesi zaprzątają sobie głowę informacjami z Polski ?! pewnie nie
2017-03-02 17:31:14
Mach: pohoras, a ty skąd się urwałeś? Za nim coś chlapniesz pomyśl.Najpierw zapoznaj się z historią tej ziemi(głównie Księstwa Cieszyńskiego do 1918 r) i to po obu stronach Olzy, a potem postaraj się odpowiedzieć skąd Polacy wzięli się na Zaolziu i dlaczego tak przykładnie ta społeczność umie się zorganizować i trwać przy swojej tradycji i mowie pomimo, że pozostaje poza granicami państwowymi Polski praktycznie od 1920 r. Bycie obywatelem sąsiedniego państwa nie przesądza o jego narodowości.
2017-03-02 18:52:46
as355: W rejonach przygranicznych starsi ludzie czekają aż przyjdzie auto z Polski z pieczywem ,tylko takie ma smak ,mimo iż większość życia mieszkają w Czechach ale kromka polskości na śniadanie to je to .
2017-03-02 20:24:15
krolik bugs: PZKO to dziś klub leśnych dziadków. Młodzi zaolzuacy mają gdzieś cala polskosc
2017-03-03 06:44:17
koszor: Tak? A całkiem niedawno Ewa Farna była na plakatach na całym Zaolziu i była dumna ze swojej polskości. Druga sprawa: nie obrażaj starszych osób tylko dlatego, że są starzy. Mają swoje wartości, cenią sobie swoją polskość, więc należy im się szacunek.<br /><br />Na koniec jeszcze taka rada dla nas wszystkich: może bądźmy lepszymi Polakami, uczciwymi, trzeźwymi, życzliwymi, a może to spowoduje, że wielu młodych Zaolziaków przypomni sobie, że dziadek z babcią godali po naszymu, czytali polskie książki i na pómniku kozali se miana po polsku napisać.
2017-03-06 20:22:07
krzysztof.mm: a propos<br />bardzo aktualny i na temat cytat sprzed paru lat:<br />\&quot;Polak Polakowi raczej zaszkodzi, niż pomoże.\&quot; Jacek Saryusz-Wolski.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: