Puńców: świątynia odzyskała blask
Jak wyjaśnił ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, jednofilarowy, gotycki kościół parafialny św. Jerzego w Puńcowie, wzniesiony ok. 1518 r., należy do grupy najcenniejszych murowanych świątyń zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej. - Przeprowadzona konserwacja przywróciła pierwotny blask gotyckiego, unikatowego w tej części Polski sklepienia sieciowego, utworzonego z gotyckich, ceglanych kształtek. To było sensacyjne odkrycie, kiedy spod grubych warstw zaprawy wapienno-gipsowej odsłoniły się gotyckie kształtki – zauważył duchowny, wskazując, że na podstawie tego znaleziska można przypuszczać, że także w korpusie nawowym średniowieczne sklepienie trójpodporowe o rysunku gwiazdy ośmioramiennej, posiada żebra wykonane z cegły.
Konserwacji poddano kamienne gotyckie maswerki okienne, w których znajdują się wysokiej klasy artystycznej witraże z 1906 r. Pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Delegatury w Bielsku-Białej dokonano w prezbiterium precyzyjnej konserwacji unikatowego, późnogotyckiego, przyściennego sakramentarium. - Wspaniała, kamienna struktura o niezwykle szlachetnej i harmonijnej dekoracji w wymowny sposób daje świadectwo nie tylko kunsztowi rzeźbiarza, ale też i głębokiej wiary naszych przodków, którzy w ten właśnie sposób pragnęli uczcić miejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu – podkreśla ks. Tracz.
Spod późniejszych przemalowań odsłonięto na ścianie prezbiterium wykonane z piaskowca późnobarokowe epitafium Jakuba Dworzaka (zm. 1778), urzędnika Komory Cieszyńskiej, ujęte profilowanym obramieniem i zdobione herbem Rosen oraz późnogotycki portal prowadzący do zakrystii.
W wyniku prac wszystkie kamienne elementy zostały właściwie odczyszczone i zabezpieczone specjalistycznymi impregnatami. Dodatkowo na ścianach prezbiterium położono w specjalnej technice farbę, dzięki czemu uzyskano fakturę powierzchni zbliżonej do późnogotyckiej, co dobrze koresponduje z odsłoniętymi ceglanymi żebrami i kamiennym detalem. - Wykonawcą tych mozolnych działań był zespół konserwatorski kierowany przez naszego diecezjanina Tadeusza Kalfasa. Dopełnieniem całości jest nowa marmurowa posadzka, która zastąpiła szpecące to miejsce bezmyślnie położone współczesne płytki ceramiczne – poinformował diecezjalny konserwator i zapowiedział, że w najbliższym czasie powstanie jeszcze nowy ołtarz soborowy i ambonka. Ma to być ostateczne zakończenie prac w tej części zabytkowej świątyni, przygotowującej się do planowanego w 2018 r. jubileuszu 500-lecia istnienia.
Jak podkreśla historyk sztuki, prowadzone prace były możliwe tylko dzięki ofiarom wiernych i wsparciu sponsorów. - Mówiąc o kościele św. Jerzego w Puńcowie, trzeba zazdrościć mieszkańcom tak niesamowitego i unikalnego na skalę europejską zabytku, a równocześnie robić wszystko, by jak najwięcej ludzi mogło go zobaczyć. Trzeba także dziękować Bogu za ludzi, którzy rozumiejąc wartość skarbów polskiej i chrześcijańskiej kultury, robią wszystko, by w jak najlepszym stanie przekazać je następnym pokoleniom. Ich przywrócony blask jest największą zapłatą i satysfakcją – dodał kapłan.
Decyzję o zmianie posadzki w prezbiterium oraz wykonaniu nowego ołtarza i ambonki podjęli proboszcz parafii św. Jerzego w Puńcowie ks. Dariusz Kowala wraz z parafinami wiosną ub. roku. Wkrótce po rozpoczęciu prac okazało się, że późnogotycki kościół parafialny skrywa niezwykłą tajemnicę. Odkryto, że żebra unikalnego sklepienia sieciowego nakrywającego prezbiterium kościoła zostały utworzone z profilowanej cegły gotyckiej tzw. kształtki.
(red/diecezja.bielsko.pl)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.