Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przyznano nagrodę Szersznika

Jan Chmiel, Biblioteka Miejska w Cieszynie oraz Zespół Regionalny „Istebna” zostali wyróżnieni nagrodą im. ks. Leopolda Jana Szersznika w roku 2011. Wyróżnienie zostało przyznane przez Zarząd Powiatu Cieszyńskiego. Wręczenie nagród w sierpniu.

Nagroda im. ks. Leopolda Jana Szersznika przyznawana jest w trzech kategoriach: twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.

W tej pierwszej kategorii Zarząd postanowił wyróżnić Jana Chmiela, muzyka amatora i poetę ludowego, autora sztuk teatralnych, wychowawcę mieszkającego w Kowalach koło Skoczowa. To nie pierwsze jego odznaczenie. Za swe dokonania w 2002 roku został wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” Ministra Kultury. Nagrodę przyznano na wniosek Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie”.

W kategorii upowszechniania kultury wyróżniono Bibliotekę Miejskę w Cieszynie. „Walorem instytucji jest bogata oferta kulturalno-edukacyjna, skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych. Biblioteka aktywnie włącza się w organizację miejskich imprez, takich jak Święto Trzech Braci, czy cieszyński festiwal sztuk ludowych Skarby z cieszyńskiej trówły” - czytamy w materiale przygotowanym przez Komisję Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Cieszyńskiego, która wnioskowała o tę nagrodę.

Nagroda w kategorii ochrony kultury przypadła Zespołowi Regionalnemu „Istebna”. Łukasz Konarzewski z Komisji Kultury, Sportu i Promocji Powiatu przypomina: - To grupa regionalna sięgająca swoją tradycją i korzeniami 1901 r., kiedy górale z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa wystąpili jako nieformalny zespół w myśliwskim dworku Habsburgów na Przysłopiu pod Baranią Górą przed arcyksięciem Fryderykiem. Będący pod dobrym wrażeniem występu arcyksiążę, zaprosił grupę w 1908 r. na dwór cesarski do Wiednia, dla uświetnienia odbywających się wówczas uroczystości z okazji 60-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa. Dziś zespół - pod kierownictwem Tadeusza Papierzyńskiego - w swym repertuarze ma autentyczne tańce regionalne oraz ukazywanie zwyczajów i obrzędów związanych z życiem codziennym i pasterskim dawnej społeczności górali śląskich. O nagrodę wnioskował Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej.

Wyróżnienia zostaną wręczone w sierpniu podczas Jubileuszu Zespołu Istebna w wiślańskim Amfiteatrze.

(łg)

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: