Przyjazny urząd: Jak odwołać się od mandatu drogowego
Odwołać się od mandatu może: każdy, kto dostał mandat i ma pewność, że dostał go niesłusznie, rodzic lub opiekun prawny - jeśli osoba, która dostała mandat ma mniej niż 17 lat, przedstawiciel ustawowy lub kurator osoby ubezwłasnowolnionej, która dostała mandat, przedstawiciel służby (na przykład policji, straży granicznej), która wydała mandat niesłusznie - z urzędu, przedstawiciel sądu, który dowiedział się, że przedstawiciel służby wystawił mandat niesłusznie - z urzędu.
Aby odwołać się od mandatu drogowego trzeba złożyć wniosek. Można to zrobić jeśli dostaniesz mandat: za działanie, które nie było wykroczeniem - na przykład było wykroczeniem tylko do 14 kwietnia, a policjant wystawił ci mandat 15 kwietnia, za działanie, za które może ukarać tylko sąd - na przykład grozi za to areszt, a nie mandat,za działanie w obronie koniecznej lub obronie dobra chronionego prawem, jeśli niebezpieczeństwa nie można było uniknąć. Na przykład parkujesz samochód w niedozwolonym miejscu, by ratować czyjeś życie, za działanie, które zostało spowodowane twoją chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym lub innym zakłóceniem czynności psychicznych. Na przykład przekraczasz prędkość, bo masz atak schizofrenii i wydaje ci się, że musisz uciekać.
Wypełniony wniosek składamy do sądu rejonowego, który jest właściwy dla terenu, na którym wystawiono ci mandat. Można to zrobić przynosząc go do biura podawczego lub przesyłając pocztą. Następnie należy czekać na odpowiedź sądu, który wyznaczy posiedzenie. Możemy w nim uczestniczyć bądź nie. Na zakończenie posiedzenia sędzia wyda postanowienie o uchyleniu mandatu albo odmowę jego uchylenia. Pamiętaj, że nie możesz odwołać się od takiej decyzji sądu.
Wniosek o uchylenie mandatu karnego musi zawierać:
• imię i nazwisko,
• numer PESEL,
• miejsce zamieszkania,
• serię i numer mandatu,
• opis całego zdarzenia i okoliczności, które wyjaśnią, dlaczego mandat powinno się uchylić.
Wniosek składamy do 7 dni od przyjęcia mandatu. Przeprowadzenie postępowania w sądzie jest bezpłatne.
(congnito)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.