Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przyjaźń, Wolność i Sport

Nowa kładka sportowa połączyła Czeski Cieszyn z polską częścią miasta. Most nad Olzą przeznaczony jest tylko dla osób, które pieszo, bądź na rowerach lub rolkach, będą chciały przedostać się na drugi brzeg. Po mostach Wolności i Przyjaźni, Cieszyn dorobił się kolejnego, nazwanego Sportowym.
Będę tutaj jeździł na rolkach – żartował Vit Slovaczek starosta Czeskiego Cieszyna. Wspólnie burmistrzem polskiej części miasta – Mieczysławem Szczurkiem otworzyli nowy most nad Olzą.
Mosty nie oznaczają już granicy, są czymś przyjaznym i wkomponowanym w architekturę miasta. Te mosty są czymś co symbolizuje współpracę i to, jak ona po obu stronach powinna wyglądać – mówił podczas uroczystości polski burmistrz. Otwarta w środę przeprawa, to kolejny most nad Olzą w Cieszynie. Do tej pory korzystać było można z dużego w Boguszowicach, oraz dwóch mniejszych w centrum miasta. Nowa przeprawa jednak służyć będzie tylko pieszym, bądź rowerzystom.
Mija blisko sto lat od otwarcia parku Adama Sikory – mówił Vit Slovaczek starosta Czeskiego Cieszyna. Mamy to szczęście, że po tym czasie w miejscu, w którym nigdy mostu nie było, możemy otworzyć tą przeprawę. I jak dodał, most który został otwarty, nie jest przeprawą, która zastąpiła dawne plany budowy przeprawy francuskiego architekta Fracisa Roch'a. To po prostu inna konstrukcja. Czy powstaną kolejne budowle nad rzeką – zobaczymy – dodaje Slovaczek.
 
 
 
Choć była to wspólna polsko – czeska inwestycja, to jednak partnerem dominującym byli Czesi. To oni sfinansowali wkład własny do projektu. I jak – kilkukrotnie – podkreślali burmistrzowie obu części miasta, budowla mogła powstać tylko i wyłącznie dzięki unijnemu wsparciu. I rzeczywiście, wsparcie było pokaźne. Inwestycja, która kosztowała blisko 1,8 miliona euro, w 3/4 została sfinansowana unijnymi pieniędzmi.
 
Most to największa inwestycja, jednak i po jednaj jak i po drugiej stronie wiele się do tej pory już podziało. Po naszej stronie mamy ścieżki rowerowy i camping Olza – mówi zastępca burmistrza Cieszyna Jan Matuszek. To część realizowanego projektu „Parku Sportowego”.
Warto przypomnieć, że po naszej stronie jakiś czas temu zrewaloryzowano m.in. Wzgórze Zamkowe. - dodaje Matuszek. Jednak w dalszym ciągu na renowację czeka, zapomniana Cieszyńska Wenecja. Samego Matuszka na rolkach jeżdżącego po moście nie zobaczymy, ale będę spacerował – zapewnia.
 
 
Indagowany przez dziennikarzy Matuszek nie ukrywał, że jak na razie nie myśli się o kolejnej kładce bliżej centrum miasta. Choć jak mówił, takich przepraw nigdy za dużo. Gdyby miała powstać następna, zapewne znalazła by miejsce w miejscu dawnego mostu drewnianego, pomiędzy mostami Wolności a Przyjaźni.
 
Z nowego, różowego mostku, jeszcze przed otwarciem, korzystało wielu mieszkańców. Spacerowali, jeździli na rowerach i rolkach, bowiem przeprawa połączyła rekreacyjne części obu miast. Z jednej strony Camping Olza, z drugiej Park Adama Sikory.
 
 
Jan Bacza
 
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: