Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przyjadą, żeby poznać język polski

Po raz 21. do Cieszyna zawitają miłośnicy języka polskiego z całego świata. Około 200 studentów m.in. z Czech, Niemiec, Rosji, Japonii, Korei itd. będzie uczyło się języka polskiego, poznawało literaturę i kulturę polską, a także zwiedzało okolice.

Tegoroczna cieszyńska przygoda cudzoziemców z językiem, literaturą i kulturą polską rozpocznie się 31 lipca 2011, ale uroczysta inauguracja XXI Letniej Szkoły będzie miała miejsce dzień później: - Uroczysta inauguracja odbędzie się 1 sierpnia o godz. 11.30. Weźmie w niej udział JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik, władze Cieszyna oraz przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - informuje  Dyrektor Szkoły, prof. UŚ dr hab. Jolanta Tambor.

Po spotkaniu uczestnicy kursu wyruszą zwiedzać Cieszyn. Organizatorzy letniej szkoły przewidzieli dla uczestników kursu wiele atrakcji dydaktycznych, kulturalnych i rekreacyjnych: - Od poniedziałku do piątku w godzinach przedpołudniowych prowadzone będą zajęcia lektoratowe z języka polskiego. Po południu studenci będą mieli możliwość wysłuchania cyklu wykładów z zakresu języka polskiego, literatury, kultury i historii, współczesnej sytuacji politycznej i społecznej Polski. Wieczorami odbywać się będą projekcje polskich filmów, gry językowe, koncerty, spotkania z zaproszonymi gośćmi. Sobota i niedziela to dni przeznaczone na rekreację, zajęcia sportowe lub wypoczynek w cieniu drzew na terenie kampusu uniwersyteckiego - opisuje rozkład zajęć J. Tambor.

Przed przystąpieniem do zajęć studenci zostaną jednak sprawdzeni ze swojej znajomości języka polskiego: - Kurs języka polskiego rozpoczyna się testem kwalifikacyjnym, który decyduje o przynależności do grupy językowej na odpowiednim poziomie zaawansowania, a kończy się testem sprawdzającym osiągnięte wyniki - zapowiada J. Tambor.

Ponieważ w tym roku przypada rok Czesława Miłosza, uczestnicy kursu będą pracować nad przekładem wiersza poety na swoje języki. Rozstrzygnięcie Turnieju zaplanowano na 25 sierpnia 2011 r. Ponadto studenci letniej szkoły będą mieli możliwość uczestniczenia w wieczorze poezji poświęconym twórczości Czesława Miłosza.

Przebywający w Cieszynie uczestnicy Letniej Szkoły będą mogli również sprawdzić swoje zdolności językowe, gdyż 14 sierpnia odbędzie się "Sprawdzian z polskiego", w którym uczestniczą studenci Szkoły Letniej oraz zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego, słuchacze i goście. Nagrodą w konkursie jest bezpłatny udział w kolejnej letniej szkole.

Natomiast 15 sierpnia na cieszyńskim rynku odbędzie się święto wszystkich narodów reprezentowanych przez studentów przybyłych do Cieszyna – „Wieczór Narodów”. W tym dniu studenci występują na estradzie, prezentując swoje kraje, śpiewając piosenki, częstując tradycyjnymi potrawami lub ucząc egzotycznych języków. Impreza odbywa się na cieszyńskim rynku.


Szkoła Języka i Kultury Polskiej jest jednostką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Powstała w 1991 roku jako Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej, a aktualną nazwę nosi od końca 1996 roku. Pracownikami i współpracownikami Szkoły są przede wszystkim pracownicy naukowi instytutów Uniwersytetu Śląskiego. Szkoła organizuje różnorakie kursy, prowadzi działalność naukową oraz wydaje publikacje naukowe i czasopismo "Postscriptum Polonistyczne". Posiada umowy z ośrodkami polonistycznymi i slawistycznymi na całym świecie, m.in.  w Czechach, Rosji, Kazachstanie, Chinach, Kanadzie, Bułgarii, Francji itd.  Gośćmi szkoły byli m.in.  pisarz Stanisław Barańczak, dziennikarz Kamil Durczok, aktor Janusz Gajos, pisarz Stanisław Lem, reżyser Andrzej Wajda i wielu innych.

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: