Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przy schroniskach powstaną Stacje Czyste Beskidy

W górach odpoczywa coraz więcej osób. W ostatnich czasach, kiedy wyprawy na beskidzkie szlaki stały się jedną z nielicznych możliwych form spędzania wolnego czasu amatorów wędrówek jest jeszcze więcej, aniżeli było wcześniej. Niestety więcej jest też pozostawianych przy szlakach śmieci, co i tak było już wcześniej problemem. Tak więc co roku organizowana jest, wśród wielu innych tego typu inicjatyw, wielka akcja sprzątania szlaków pod hasłem „Czyste Beskidy”. A ponieważ taka jednorazowa akcja nie wystarcza, by zachować otoczenie szlaków w czystości, a do tego obecne czasy bardziej sprzyjają aktywności indywidualnej czy w gronie rodzinnym, aniżeli wielkim akcjom masowym, to organizatorzy akcji „Czyste Beskidy” wyszli z nową inicjatywą.

Chcemy w schroniskach zbudować Stacje Czyste Beskidy, czyli drewniane skrzynki, w których znajdować się będzie podręczny set, składający się z rękawiczek i worków na śmieci. Turyści wychodząc ze schroniska, będą mogli zabrać je ze sobą, co ułatwi im sprzątanie szlaków.” - wyjaśniają inicjatorzy akcji „Czyste Beskidy”.

Od lat organizujemy Czyste Beskidy Festiwal i zapraszamy na górskie szlaki wszystkich chętnych do wspólnego sprzątania. Jednak tworzenie jednorazowych wyjątkowych wydarzeń nie wystarczy. Chcemy zacząć budować społeczny nawyk i uczynić zbieranie śmieci elementem codzienności, która nie wymaga bohaterstwa.” - dodają.

Jedna z internautek pod postem dotyczącym wydarzenia na fb zamieściła komentarz: „A może nadejdzie kiedyś taki dzień, że nie trzeba będzie zbierać śmieci, bo każdy zaniesie swój własny do osobistego domowego kosza??”. Byłoby wspaniale, gdyby to jej i wielu innych miłośników gór i przyrody marzenie się spełniło. Trudno jednak na to liczyć. Można więc wesprzeć akcję tutaj. I oczywiście wybierając się na spacer w góry przede wszystkim zabrać z powrotem w doliny swoje własne śmieci. Ale także posprzątać po innych.

indi

 

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-12 11:45:50
koszor: Moim zdaniem takie akcje nie mają większego sensu. Najważniejsze w tej kwestii jest wychowanie w domu i szanowanie przyrody, jako daru Bożego. Gdy byliśmy dziećmi rodzice nauczyli nas porządku i tak samo wychowuję moje dzieci. Nie musimy latać na Marsa- możemy najpierw nauczyć się dbać o Ziemię.
2021-03-12 20:07:45
góry: Dobrze nazwani, AMATORZY, trzeba jeszcze dodać (SYFIARZE)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: