Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przy amfiteatrze spotkasz harnasia

Mają ponad dwa metry wysokości i zdobią Park Kuracyjny w Ustroniu. Rzeźby przygotowane podczas pleneru rzeźbiarskiego „Harnasie i Górale” można już podziwiać. Za rok dołącza do nich kolejne. Harnasie i Górale - pod takim hasłem przez tydzień rzeźbiarze przygotowywali swoje dzieła.

Spod dłuta wyszły nie tylko postacie przedstawiające górali i zbójników. Do męskiego grona dołączyła też Rusałka i Czort Beskidzki. Pomysł na takie niecodzienne rzeźbienie, pod zadaszeniem ustrońskiego amfiteatru zrodził się w głowie dyrektorki Miejskiego Domu Kultury "Prażakówka" w Ustroniu. Pewnego dnia czytała książkę, była tam mowa o pewnej wiosce studenckiej, w której takie rzeźby były wykonywane - Przypomniałam sobie wtedy o plenerze rzeźbiarskim, który zorganizowano w Górkach Wielkich. Postanowiłam, że coś takiego musi się odbyć  i u nas - mówi Barbara Żmijewska, dyrektorka Miejskiego Domu Kultury "Prażakówka" w Ustroniu. Przez tydzień rzeźbiarze wbijali swoje dłuta w kloce drewniane tworząc postacie wprost z Beskidów - Górali i Harnasie. - W zorganizowaniu tego pleneru bardzo pomogło mi stowarzyszenie Brzmimy, które znalazło rzeźbiarzy, chcących podjąć się tego zadania - dodaje Barbara Żmijewska.


Dziś gotowe rzeźby zdobią już Park Kuracyjny i cieszą oko przechodzących tamtędy turystów. Niebawem do kompletu dołącza kolejne. - Na pewno będziemy kontynuować to dzieło, jest jeszcze sporo miejsca w parku – kwituje dyrektor MDK ”Prażakówka” w Ustroniu.


KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: