Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przejrzyj na oczy

Powstało Stowarzyszenie Przejrzyj Na Oczy, które w swoim statucie ma zapisane pomoc osobą niewidomym ich opiekunom i przewodnikom. Założycielką stowarzyszenia jest doktor Agata Plech – ordynator cieszyńskiego Oddziału Okulistyki,, wielki przyjaciel cieszyńskich niewidomych.

Osoby Pani Agaty na naszym terenie nie trzeba już chyba bardziej przedstawiać. Poznałem się z Panią doktor prawie 1.5 roku temu podczas najpierw wizyty okulistycznej w cieszyńskim Centrum Medycznym, a potem podczas prelekcji książki „Przejrzyj na oczy”. Teraz miłym zaskoczeniem jest to, że możemy zrobić razem coś większego. Chodzi o Stowarzyszenie, które Pani Agata założyła.

Założycielka na stronie i w portalu społecznościowym o stowarzyszeniu pisze tak: - Cała moja droga zawodowa przywiodła mnie do tego miejsca. Pierwsze zetknięcie się z pracą w Fundacji Jorge Alio i wyjazd do Nouadhibou w Mauretanii jaki jedyny lekarz w czasie tej misji, by przebadać populację szkolną dzieci tego miasta, a tym potrzebującym zapewnić okulary. Kolejne realizowane marzenia to: zostanie okulistką, nauczenie się chirurgii okulistycznej, zostanie ordynatorem oddziału i stworzenie go od podstaw; stworzenie Centrum Medycznego Beskidmed. Przed 1,5 roku napisałam książkę Przejrzyj Na Oczy, czyli jak żyć by długo cieszyć się świetnym wzrokiem, która mówi o profilaktyce w chorobach oczu, a która wywołała kaskadę zdarzeń doprowadzających do dnia dzisiejszego, a mianowicie: zajęcie się tematami dotyczącymi zdrowia w każdym jego aspekcie: fizycznym, psychicznym, społecznym a także edukacją prozdrowotną, motywacją i wyrównaniem szans dla osób tych szans pozbawionych. Dziś Przejrzyj Na Oczy mówi o rzeczach ważnych i potrzebnych, inspiruje, motywuje, uświadamia, daje wiedzę i kompetencje. Czasem w formie lekkiej czasem poważnej, ale zawsze z przesłaniem i przyświecającą temu ideą – zostawić ten skrawek świata lepszym! Stąd pomysł powołania Stowarzyszenia Przejrzyj Na Oczy, by szerzyć te idee jeszcze lepiej i docierać jeszcze dalej. 

Stowarzyszenie nie powstało tylko po to by rozmawiać o chorobach oczu, ale głównie aby działać w kierunku pomocy osobom z dysfunkcją wzroku.  Cel, który kieruje wszystkim związanym ze Stowarzyszeniem powinien jednoczyć całe środowisko osób z zaburzeniami wzroku.

Pierwszą akcją organizowaną przez Stowarzyszenie będzie bezpłatna akcja profilaktyczna w Cieszynie, w Centrum Medycznym BESKIDMED: badania w kierunku zaćmy – realizowane 30.10.2020 (piątek) od godz. 9:00. Można zapisać się do badania telefonicznie pod nr tel 33 8583228. Co ważne, wszyscy pacjenci z zaćmą zostaną umówieni do zabiegu jej usunięcia w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

Osoby, które są zainteresowane wykonaniem takiego badania serdecznie zapraszamy do udziału w akcji, a wszystkich zainteresowanych dalszymi działaniami Stowarzyszenia Przejrzyj Na Oczy do obserwowania strony www.przejrzyjnaoczy.pl

Andrzej Koenig, AP

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-12 07:33:20
YaHa: dlaczego piszecie z błędami? osobą zamiast osobom
2020-10-12 14:41:52
andrzejk72: Hej Nie potrafię dołączyć komentarza do tego materiału na oxie: Przejrzyj na oczy W odpowiedzi do tego komentarza gościa, który nie ma odwagi się podpisać imieniem i nazwiskiem informuję go jakby jeszcze nie wiedział, że autor który się podpisał pod tym materiałem jest osobom niewidomą/ociemniałą !!! (pasuje teraz ) i mam możliwość się pomylić tak jak wy wypisujecie co Wam ślina na język przyniesie. Zakryj sobie oczy i napisz coś co będzie zrozumiałe bez błędów dla innych. Życzę powodzenia nauczycielu języka polskiego. Andrzej Koenig ociemniały (jak nie znasz takiego słowa to sobie wpisz w wyszukiwarkę)
2020-10-12 18:36:58
: czytam te wasze komentarze i coś tu nie gra - w tekście redakcji jest poprawnie "osobom", yaha wolałby z błędem ortograficznym "osobą", cóż jego prawo a może sobie jaja robi, a ty ten właśnie błąd popełniasz i jeszcze coś zupełnie bez sensu w tej sytuacji klarujesz??.. wypisz wymaluj, "wypisujecie co Wam ślina na język przyniesie" :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: