Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przegląd techniczny - będzie dokładniej i drożej

Zmiany w formie przeglądów technicznych pojazdów były już zapowiadane od dawna. Teraz jednak mają stać się rzeczywistością. Jakie zmiany nas Czekaja i kiedy wejdą w życie?

Zmiany w formie przeglądów technicznych pojazdów mają wejść w życie od początku 2021 roku. Ich celem jest uszczelnienie systemu kontroli oraz wyeliminowanie z ruchu pojazdów, które ze względu na zły stan techniczny stanowią zagrożenie. Co zmieni się w 2021 roku?

  • Pojawi się obowiązek sfotografowania badanego samochodu. Diagnosta wykona 4 zdjęcia bryły pojazdu oraz jedno w środku (tak, aby widoczne były „zegary”).
  • Jeżeli spóźnimy się z przeglądem o więcej niż 30 dni, za przegląd zapłacimy dwa razy więcej.
  • Diagnosta będzie zobowiązany do dokonania pełnej kontroli, wraz z analiza czystości spalin.
  • Każda stacja diagnostyczna będzie kontrolowana przynajmniej raz w roku.
  • Wzrosną ceny przeglądów (tutaj nie ma jeszcze daty wejścia zmian w życie). Obecny cennik obowiązuje już od kilkunastu lat.

- Zły stan techniczny pojazdu ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Jeżeli problemem jest przepalona żarówka, kierowca zostanie poinformowany o konieczności wymiany. Jeżeli jednak przewody hamulcowe są zardzewiałe, czy rdza osłabiła elementy konstrukcyjne w taki sposób, że przy zderzeniu pasażerowie mają zdecydowanie mniejszą ochronę, takie auto na drodze znaleźć się nie może – wyjaśniał nam jeden z diagnostów z powiatu cieszyńskiego.

Na stacjach kontroli pojazdów zwykle musimy liczyć się z tym, że jeżeli pojawi się jakiś problem, przeglądu technicznego nie przejdziemy. Niestety, wciąż pojawiają się próby uzyskania dokumentów, zaświadczających, że pojazd może poruszać się na drodze, w momencie, gdy jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Zmiany mają ten problem wyeliminować i poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-26 20:33:42
CosaNostra: Nareszcie coś robią żeby te stare rzęchy i śmierdziuchy znikły z ulic, ale polak potrafi i tak ominie restrykcyjny przegląd.
2020-11-27 06:56:22
marian1951: " wzrosną ceny przeglądów ..." 100 zł. za kilkanaście minut czynności to jeszcze mało ? 400 zł stawki za godzinę pracy warsztatu to tylko przy luksusowych markach typu Porsche itp. Najłatwiej doić kierowców.
2020-11-29 18:55:18
yamah: ...za kilkanaście minut??? Przegląd mojego auta nie trwał nigdy dłużej niż 5 min i myślę że obecna cena (99 zł) to i tak za dużo. No chyba że w czas przeglądu wliczymy 20 minut oczekiwania na połączenie z systemem CEPiK.(?)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: