Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przegląd Kolędniczy w Strumieniu za nami

W niedzielę 26 stycznia 2020r. w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu odbył się XI Regionalny Przegląd Kolędniczy Kół Gospodyń Wiejskich.

Podczas niedzielnego XI Regionalnego Przeglądu Zespołów Kolędniczych Kół Gospodyń Wiejskich, pod honorowym patronatem Burmistrz Strumienia Anny Grygierek oraz Starosty Cieszyńskiego Mieczysława Szczurka wystąpiły 22 zespoły z sześciu powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, suskiego, wadowickiego  i żywieckiego. - Przegląd Zespołów Kolędniczych to przede wszystkim zachowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego podbeskidzkiej wsi, integracja społeczności wiejskiej, a także podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu. Nie dziwi więc, że do Strumienia zjechało aż 355 wykonawców reprezentujących Biery, Grodziec, Bielowicko, Międzyrzecze Górne, Zabrzeg i Zasole Bielańskie z powiatu bielskiego, Bąków i Strumień z powiatu cieszyńskiego, Bulowice, Bobrek, Brzeszcze Bór, Chełmek, Grojec, Jawiszowice, Podolsze, Przeciszów i Zasole Łąckie z powiatu oświęcimskiego, Bieńkówkę z powiatu suskiego, Frydrychowice z powiatu wadowickiego oraz Cięcinę, Kocoń i Ślemień z powiatu żywieckiego. Zespoły zaprezentowały się w pięknych, regionalnych strojach i swoimi występami umilały czas licznie przybyłym widzom, wśród których obecni byli m.in. posłowie, samorządowcy, sołtysi oraz działacze kół gospodyń wiejskich. Można było posłuchać kolęd i pastorałek (część z nich stanowiły utwory autorskie), usłyszeć lokalną gwarę i barwne opowieści o zwyczajach bożonarodzeniowych.  – relacjonują organizatorzy.

Podczas wydarzenia trwała zbiórka pieniędzy dla Dominiki Wyroby walczącej z chorobą nowotworową. Oprócz występów można było odwiedzić także stoiska z rękodziełem Koła Gospodyń Wiejskich i miejscowych twórców ludowych. Organizatorami XI Regionalnego Przeglądu Zespołów Kolędniczych Kół Gospodyń Wiejskich byli Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu i Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Strumień.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: