Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przedsiębiorco - uważaj!

Przedsiębiorcy powinni uważać na koszty związane z opóźnieniem płatności. Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca o terminie zapłaty w transakcjach handlowych są określone szczególne uprawnienia wierzyciela oraz obowiązkach dłużnika, związanych z terminami płatności. Ustawa ta przewiduje kary finansowe, dla dłużników, którzy nie zrealizują płatności w odpowiednim terminie.

Artykuł 10 ww. ustawy wskazuje, jakie sankcje finansowe grożą nieterminowym kontrahentom transakcji handlowych. Od dnia, w którym wierzyciel ma prawo domagać się odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach, przysługuje mu bez wezwania równowartość w polskiej walucie kwoty 40 euro. Jest to rekompensata za koszty odzyskania wierzytelności. Oznacza to więc, że przedsiębiorca będzie musiał liczyć się nie tylko z odsetkami ustawowymi, ale również dodatkowymi kosztami, przewidzianymi w ustawie.

- Regulacje te dotyczą: przedsiębiorców w rozumieniu art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, podmiotów prowadzących działalność, o której mowa w art. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, osób wykonujących wolny zawód, oddziałów i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, zagranicznych przedsiębiorców, o których mowa w art. 1 ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne, przedsiębiorców z państw członkowskich Unii Europejskiej państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej – przypominają władze Cieszyna.

Przepisy tej ustawy są jednak wyłączone w przypadku między innymi długów, w których sprawie toczyło się bądź toczy postępowanie zgodnie z prawem upadłościowym, umów na podstawie których wykonuje się określone czynności bankowe, umów pomiędzy stronami zaliczającymi się do sektora finansów publicznych oraz dostaw i usług, regulowanych przez Traktat o funkcjonowaniu UE.

 

JŚ/WR

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-16 18:13:52
strkshak: No tak, faktycznie są my jeszcze w PRL-u.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: