Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przed nami ostatni tego lata spacer Szersznikowski

W minioną niedzielę, 18 września w ramach „spacerów Szersznikowskich” można było zapoznać się z historią szpitala śląskiego w Cieszynie. Przed nami ostatni już spacer cyklu. Na jutro – 25 września, zaplanowano spacer Szersznikowski śladami księdza Szersznika.

Deszczowa aura nie zniechęciła sporej grupy uczestników zeszłoniedzielnego spaceru. Podczas spaceru zatytułowanego "Szpital zboru ewangelickiego i jego park" dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego Irena French opowiadała o początkach szpitala i jego najstarszych pawilonach. A także o ludziach, którzy na przestrzeni dziejów tworzyli tą służącą do dziś placówkę.

Stanisław Kawecki natomiast omawiał założenie parkowe otaczające szpital. Nie chodziło tylko o rosnące na terenie przyszpitalnego parku kilka drzew pomnikowych. Pokazał wiele ciekawych okazów roślin. A także wyjaśnił, że – co bynajmniej nie było standardem ni w czasach, kiedy szpital powstawał, ani nie jest obecnie – założenie parkowe było starannie przemyślane i zaprojektowane już w momencie projektowania szpitala.

Szpital Śląski w Cieszynie założony został 130 lat temu jako Szpital Powszechny Zboru Ewangelickiego w Cieszynie. W tymże 1892 roku był najnowocześniejszą lecznicą Śląska Austriackiego i modelowym przykładem dla budowanych szpitali.

ostatni tego lata spacer Szersznikowski "Śladami księdza Szersznika" poprowadzi kustosz Maksymilian Kapalski. Początek spaceru w Muzeum (wejście od Parku Pokoju, koszt 5 zł). Po spacerze natomiast Muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Kolekcja księdza Szersznika".

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: