Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przed komisję marsz! Ruszyła kwalifikacja wojskowa

W poniedziałek rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu cieszyńskiego. Potrwa do drugiego kwietnia. Przed komisją staną przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 1993. W Cieszynie komisja działa w budynku starostwa.

Na terenie administrowanym przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Bielsku-Białej działają cztery Powiatowe Komisje Lekarskie. Dwie w Bielsku i po jednej w Żywcu i Cieszynie.
Samo orzeczenie o waszym zdrowiu nie przesądza czy zdecydujecie się na karierę w wojsku czy tez nie. Wojsko to jedna z dostępnych ścieżek waszej przyszłej kariery zawodowej, którą chciałbym żebyście wzięli pod rozwagę. To wasz kolejny etap w życiu, który trzeba przejść. Jesteście obywatelami Polski, tego typu kategoryzację przechodzi każdy. - mówił do młodych chłopaków starosta cieszyński Jerzy Nogowczyk.

Od czasu wprowadzenia armii zawodowej, otrzymanie kategorii „A” nie oznacza dla poborowego służby wojskowej. Minęły też czasy, kiedy stający przed komisją za wszelką cenę próbowali zdobyć zaświadczenia lekarskie potwierdzające ich choroby, by tym samym nie dostać powołania do wojska. W tej chwili te sytuacje nie mają miejsca. Ale jak mówi major Ryszard Warchocki, zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Bielsku – Białej – z różnych względów niektóre osoby, będą próbowały przedstawiać zaświadczenia o chorobach. To nie ma większego sensu. Bowiem kategoria „D” - czyli osoba niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju – choć nie powinna, ale może mieć również wpływ na zachowanie się przyszłego pracodawcy. Szczególnie jeśli starać będziemy się o zatrudnienie w policji czy innych służbach. Ale wówczas, nie można wnioskować o ponowną ocenę zdrowia przez komisję lekarską.

POSŁUCHAJ

Jednak chłopacy, którzy stanęli w poniedziałek przed komisją lekarską, raczej nie wiążą swojej przyszłości z wojskiem. Jak mówią – szukać będą jednak innej pracy niż w jednostkach zmilitaryzowanych.

POSŁUCHAJ


W pierwszej kolejności przed komisją pojawiają się chłopacy. Ale wezwane zostaną tutaj też panie. To kobiety, które studiują kierunki medyczne. Mamy wykazy z uczelni i te panie prosimy do stawienia się do kwalifikacji wojskowej – dodaje Warchocki.

Kwalifikacja wojskowa to przede wszystkim komisja lekarska. Nikt z lekarzy nie posiada takiej wiedzy aby znać się na wszystkich chorobach – mówi Franciszek Łacek przewodniczący Komisji Kwalifikacji Wojskowej w powiecie cieszyńskim. W przypadkach wątpliwych, kiedy schorzenie nie jest udokumentowane pobytem w szpitalu czy też z poradni specjalistycznej, wówczas wysyłam tego młodego człowieka na konsultację. -  dodaje Łacek.


POSŁUCHAJ


Każda osoba stająca do kwalifikacji wojskowej otrzymała pisemne wezwanie by w określonym dniu stawić się przed komisją. Wezwania nie powinno się bagatelizować. Jeżeli taka osoba nie stawi się, wówczas podejmujemy czynności zmierzające do przymusowego doprowadzenia przez policję takiej osoby do komisji – mówi Warchocki. Oczywiście w przypadku choroby, czy innych okoliczności można swą nieobecność usprawiedliwić.
A co dla chętnych, szukających pracy w wojsku? Każdorazowo, osoba posiadająca kategorię „A” powinna zgłosić się w WKU w Bielsku - Białej mieszczącej się przy ulicy Piastowskiej 14. Tutaj znajdzie wszelkie informacje – mówi major Ryszard Warchocki.


POSŁUCHAJ


Na Śląsku Cieszyńskim przed komisją stanie około 1300 młodych osób.

Jan Bacza

źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: