Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (40/12/15)

Przed Wami kolejna odsłona informacji pochodzących z lokalnych gazet, wydawanych pod koniec 1915 roku. Sprawdźcie, o czym czytali wówczas Wasi przodkowie:

- 2 grudnia 1915 roku minęła 67. Rocznica wstąpienia na trok naszego sędziwego Monarchy, cesarza Franciszka Józefa I. W dniu tym najgorętsze życzenia i modły popłynęły do tronu Stwórcy Najwyższego, aby znów nad tronem Habsburgów zawitała jutrzenka pokoju, która pozwoliłaby wzniosłemu Monarsze panować jeszcze przez długie lata ku dobru i rozwojowi swych wiernych ludów („Gwiazdka Cieszyńska”).

- Pod koniec listopada do Cieszyna przybyło 12 osób z Serbii, które były tam zatrudnione w pewnej fabryce sukna i które zostały z początkiem wojny wzięte do niewoli. Teraz zostały one uwolnione przez sprzymierzone wojska. Z tych przynależnych jest 11 osób (2 rodziny) do Ustronia, a jedna osoba do Mistku. Wszyscy zostali już odesłani do gmin przynależności („Nowy Czas”).

- 12 tysięcy koron subwencji na cele polskich szkół na rok 1916 uchwaliła niedawno Rada gminna w Morawskiej Ostrawie. W ubiegłych latach subwencja ta wynosiła 9 tysięcy koron. Pieniądze otrzymało Towarzystwo Szkoły ludowej, które – jak wiadomo – utrzymuje wszystkie miejscowe polskie zakłady szkolne („Robotnik Śląski”).

- Niejaki Władysław Jagiełło, włóczęga bez zajęcia, pochodzący z Podgórza, został skazany na 6 lat ciężkiego i obostrzonego więzienia przez wyjątkowy senat w Cieszynie za kradzież. 6 kwietnia tego roku, przy wsiadaniu do wagonu na dworcu w Jabłonkowie, wyciągnął z kieszeni robotnika Ignacego Gałuszki 100 koron. Ten jednakże w porę przyłapał niebezpiecznego ptaszka i oddał go w ręce sądu.

Jagiełło był już przedtem osiem razy karany za różne kradzieże. Po odsiedzeniu obecnej kary, mężczyzna ma zostać oddany do zakładu dla przymusowych robót („Gwiazdka Cieszyńska”).   

- Na Śląsku odbywa się spis krów dojnych, ich dojności i wszystkiego, co stoi w związku z mlekiem. Ma to być zapowiedzią zaprowadzenia kart mlecznych. Inni twierdzą, że rozchodzi się o zaopatrzenie miast w mleko („Gwiazdka Cieszyńska”).   

- Kącik anonsowy: „Do Szanownych P. T. Rolników Śląska Wschodn.!

Podpisany podaje do wiadomości, iż powrócił z wojska i podjął na nowo swą dotychczasową czynność. Gdyby który z Szanownych P. T. Rolników potrzebował jakiejś maszyny rolniczej, węgli etc, proszę zwrócić się do mnie

JAN HERR,

Zastępca firmy: Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth Kraków, Krótka 1.”.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: