Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (36/11/15)

Informacje z frontów wojennych, różne wydarzenia z regionu (odznaczenia, wypadki, kradzieże, koncerty, zbiórki), ogłoszenia, reklamy, a nawet... prognoza pogody. To wszystko odnajdziecie w kolejnym artykule z cyklu, w którym przeglądamy lokalną prasę sprzed stu lat:

-  Prosto ze skoczowskiego „Ślązaka” przekazujemy wiadomość:  różne osobistości i instytucje przekazały mniejsze lub większe kwoty na podarki, które zostaną przesłane naszym żołnierzom z okazji świąt Bożego Narodzenia. Największy dar oddał nasz dobrotliwy cesarz, ponadto: śląski marszałek krajowy darował 1000 koron, kasa oszczędnościowa w Opawie - 500 koron, itd.

Liczy się na to, iż według możności swych sił materialnych również inne osoby prywatne oraz instytucją wezmą udział w tych składkach. Dary w tym celu zbierają cesarsko i królewskie Urzędy pieczy wojennej. Prócz datków pieniężnych, przyjmuje się z wdzięcznością także i dary w naturze, jak: ciastka, czekoladę, mydło, notesy, kalendarze, ołówki, karty polowe i świąteczne, świece, fajki, scyzoryki, papierosy, cygara, tytoń, itp.

- Pozostajemy w temacie darów finansowych. W Górkach Wielkich zmarła komornica Zofia Ferfecki, która przed śmiercią zapisała w testamencie 20 koron na rzecz funduszu dla wdów i sierot po poległych żołnierzach z wiejskiego powiatu bielskiego. Jak czytamy w tekście:  „Życzeniem jest, żeby przy spisaniu każdego testamentu postąpiono według wzoru tej ubogiej kobiety.”.

- Z „Gwiazdki Cieszyńskiej”: „Zaduszki, święto umarłych, dzięki sprzyjającej pogodzie obchodzono wszędzie tego roku na cmentarzach w uroczysty sposób; groby były przystrojone i oświetlone, chociaż miejscami mniej z powodu szalonej drożyzny świec. Na cieszyńskim cmentarzu były zwłaszcza wszystkie groby pochowanych tutaj bojowników ładnie przystrojone wieńcami i oświetlone.

W dzień zaduszny odbyły się w kościołach uroczyste żałobne nabożeństwa przy wielkim udziale wiernych, zwłaszcza, że dzień ten w myśl życzenia Ojca św. szczególniej był poświęcony pamięci zmarłych w tej strasznej wojnie światowej wojowników.”

- Dr Roman Passek, lekarz Komory arcyksiążęcej w Cieszynie, otrzymał za szczególne zasługi na polu sanitarnym od Czerwonego Krzyża odznakę honorową z dekoracją wojenną - rycerskim krzyżem orderu Franciszka Józefa na wstędze krzyża zasługi wojennej. Dr Passek jest obecnie kierownikiem lazaretu arcyksięcia Fryderyka i oddziału szpitala rezerwowego u Braci Miłosiernych w Cieszynie i obie te funkcje pełni bezpłatnie.

Pani doktorowa Passkowa jest siostrą przełożoną w tymże lazarecie i tak samo w dowód uznania za pracę otrzymała od Czerwonego Krzyża odznakę honorową z dekoracją wojenną.

- Przepowiednia pogody na miesiąc listopad („Nowy Czas”):

Dnia 4-10: Barometr nieco się podnosi, częściowe wiatry, zmienne zachmurzenia, pojedyncze deszcze i coraz cieplej.”

- Kącik anonsowy: „W większej ilości jabłka zimowe, piękne, wielkie i trwałe kupi Śląski szpital w Cieszynie. Podaże z dołączeniem próbek należy jak najrychlej kierować do Zarządu szpitala.”

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: