Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (16/6/15)

Kolejna porcja informacji, które obiegły mieszkańców Cieszyna i okolic dokładnie sto lat temu. Czym żyli nasi przodkowie?

- Dzisiejszy przegląd rozpoczynamy o zarządzeniu ministra oświaty dr. Hussarka, które - ze względu na obecną sytuację - ma zakończyć obecny rok szkolny dnia 26 czerwca, a nie 6 lipca, jak wynikało z dotychczasowych przepisów.  Decyzja będzie obowiązywać uczniów w szkołach średnich męskich i żeńskich, w seminariach nauczycielskich męskich i żeńskich, a także w szkołach handlowych. Zmiana nie dotyczy szkół ludowych - czytamy w „Gwiazdce Cieszyńskiej”.

- Nieco niżej możemy przeczytać o ostatnim czasie posuchy. Od przeszło tygodnia panuje straszne gorąco, wynoszące w cieniu około 31 stopni Celsjusza, na słońcu jest ponad czterdzieści. Rolnicy z utęsknieniem patrzą w niebo, oczekując deszczu, gdyż inaczej niektóre plony: ziemniaki, kapusta, buraki, jęczmień i owies przepadną. Zdążyły już ucierpieć niektóre łąki i pastwiska, na których zaczęły pojawiać się wypalone miejsca.

Komora arcyksiążęca pozwoliła góralom na wypuszczenie bydła do lasów w tereny, gdzie stosunki kultury leśnej na to pozwalają. Dowiadujemy się, że w Morawce Komora zgodziła się na wpuszczenie bydła góralskiego do swoich lasów. Warto i u nas o to poprosić.

- W prasie czytamy też o śmierci rolnika i społecznika z Kocobędza - Jana Stęchłego. Miał 67 lat. Zmarł po dłuższej chorobie. Interesował się bardzo pracą narodową i społeczną, sam brał w niej żywy udział. Był gorliwym i wieloletnim delegatem Związku śląskich katolików, należał do Rady nadzorczej Banku cieszyńskiego kredytowego, a także członkiem Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra. Ale przede wszystkim - był najlepszym ojcem rodziny, skrzętnym i pracowitym rolnikiem. Niech odpoczywa w pokoju!

-  W dzisiejszym przeglądzie nie zabraknie informacji ze skoczowskiego „Ślązaka” o odznaczeniu Augusta Koschatzky’ego, starszego zarządcy pocztowego i Jana Turzańskiego, kontrolera pocztowego i zarządcy oddziału telefonicznego, obydwaj w Cieszynie. Panowie zostali nagrodzeni złotym krzyżem zasługi w dowód uznania szczególnie gorliwej służby.

- Na koniec, słów kilka z „Robotnika Śląskiego” o rozporządzeniu ministerstwa spraw wewnętrznych, które zwiększa pracującemu pod ziemią personelowi górniczemu dotychczasową dzienną porcję chleba i mąki, jaka należy się według karty chlebowej. Wzrost wynosi 50%. Zaznacza się, że dotyczy on jedynie pracujących robotników we wszystkich rewirach kopalnianych, a nie ich rodzin w domach.

- Kącik anonsowy: „Winiarnia Fryderyka Schulza (dawniej Turek) w Cieszynie, ul. Stefanii nr.16. Założona przed rokiem 1749. Najstarszy i najznaczniejszy wyszynk wina w Cieszynie. Wysyła także i za granicę.”   

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: