Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przebudowa drogi w Pogwizdowie z dębem w tle

Mieszkańcy powiatu cieszyńskiego od kilku dni żyją tematem drzewa, które znajduje się w centrum Pogwizdowa. To dąb szypułkowy, który decyzją Rady Gminy Hażlach przestał być pomnikiem przyrody. Wbrew jednak przekonaniu wielu osób – obecnie nikt o wycince nie mówi.

W mediach społecznościowych można znaleźć wiele wpisów na temat dębu z Pogwizdowa. Część osób wskazuje, że około 300-letnie drzewo powinno być chronione za wszelką cenę. Dąb jednak przestał być pomnikiem przyrody. Wiele osób może się zastanawiać, o co w tym wszystkim chodzi.

Wiadomo, że zdjęcie statusu pomnika przyrody z pogwizdowskiego dębu jest związane z planowaną przebudową ulicy Cieszyńskiej w Pogwizdowie. Jako że jest to droga powiatowa, postanowiliśmy zwrócić się z pytaniem o tę sytuację do Starostwa Powiatowego - Rzeczywiście jest planowana rozbudowa odcinków dróg powiatowych tj. ulicy Katowickiej i ulicy Cieszyńskiej w Pogwizdowie, w okolicach dębu, który rośnie bezpośrednio przy jezdni. Należy zauważyć, że prace związane z rozbudową drogi, przede wszystkim dotyczące wymiany pełnej konstrukcji jezdni oraz budowę nowej kanalizacji deszczowej spowodują uszkodzenia systemu korzeniowego drzewa, który obecnej w chwili ingeruje w istniejącą konstrukcję jezdni. Uszkodzenie systemu korzeniowego (spowodowane koniecznymi pracami ziemnymi) naruszy jego stateczność, co bezpośrednio wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników drogi. Ponadto, należy zauważyć, że dąb rośnie na krawędzi skarpy, a więc jest niebezpiecznie pochylony w kierunku jezdni. Dodatkowo informuję, że w ramach zadania związanego z rozbudową ul. Katowickiej i Cieszyńskiej w Pogwizdowie zostały zaplanowane nasadzenia kompensacyjne drzew, w miejscach, które nie będą zagrażać bezpieczeństwu użytkowników drogi – odpowiedziała Rzecznik Prasowa Starostwa Powiatowego w Cieszynie Sylwia Pieczonka, dodając, że obecnie Powiat czeka na pieniądze na inwestycję – od przyznania dofinansowania tak naprawdę wszystko zależy.

Dąb w tym miejscu jest dla ewentualnej budowy nieco problematyczny. Jak podkreślają osoby zaangażowane w planowanie inwestycji - ulica Cieszyńska w Pogwizdowie jest drogą łączącą Cieszyn z Kaczycami. Droga prowadzi do granicy państwa, dlatego obserwuje się na niej duże natężenie ruchu samochodowego. Jej przebudowa wynika z konieczności poprawy bezpieczeństwa oraz udrożnienia ruchu. Wspomniany dąb usytuowany jest bezpośrednio przy jezdni drogi powiatowej, dodatkowo drzewo jest pochylone w kierunku jezdni, a jego korzenie wrastają w konstrukcje drogi

Warto również zaznaczyć, że aby drzewo decyzją Rady Gminy Hażlach przestało być pomnikiem przyrody, trzeba uzyskać zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Taka zgoda została uzyskana. Znów ma to związek z planowaną przebudową – w wyniku prac drzewo może zostać zniszczone - Uszkodzenie drzewa stanowiącego pomnik przyrody w świetle ustawy o ochronie przyrody podlega karze aresztu albo grzywny. Takie rygorystyczne zapisy ustawy nie pozwalałyby na żadne prace budowlane w sąsiedztwie drzewa. Zniesienie statusu pomnika przyrody umożliwia zakończenie prac projektowych, co w przyszłości pozwoli na realizację inwestycji. Zniesienie statusu pomnika przyrody zostało poprzedzone pozytywną opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach. Ustawa zezwala na zniesienie ochrony w postaci pomnika przyrody w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego w przypadku braku rozwiązań alternatywnych lub w razie konieczności zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego – dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy Hażlach.

Oczywiście, pojawiają się głosy, że drzewo nie powinno być usunięte. Część osób wskazuje, że powinno się znaleźć alternatywne rozwiązanie – takie, dzięki któremu drzewo nie zostanie uszkodzone. Rozwiązania takie są obecnie rozważane.

W sprawie głos zabrali również mieszkańcy budynków, zlokalizowanych przy ulicy Cieszyńskiej w Pogwizdowie. Pojawiło się sporo głosów, wskazujących, że inwestycja jest potrzebna, a dąb nie jest w tym przypadku wartością nadrzędną – co więcej, powoduje w bezpośrednim sąsiedztwie pewne uciążliwości. Część osób wskazała również, że dąb nie jest obecnie w zbyt dobrym stanie. Oczywiście to opinie „na oko”, jak podkreślają nasi rozmówcy.

Sprawa musi być odpowiednio przeanalizowana, każdy głos jest ważny. Dlatego władze powiatu cieszyńskiego wraz z władzami gminy zapraszają na spotkanie, dotyczące planowanej przebudowy oraz tematu spornego dębu, które odbędzie się w czwartek (07.04) o godzinie 16:00 w Bistro Żarełko w Pogwizdowie – obiekcie, zlokalizowanym najbliżej Dębu.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-06 10:20:05
Selma: Pani Joanna Świba, podpisana pod artykułem mieszkanka Hażlacha, wielbicielka pana Sikorskiego, nie jest ani trochę obiektywna, co więcej, śmiało można jej zarzucić stronniczość. Pani Joannie proponuję lekturę art. 74 Konstytucji RP oraz portalu Nauka o klimacie. Może dowie się Pani, co jest w tych czasach nadrzędne. Taka młoda osoba powinna szczerze się tym martwić. Bo i grzybów w lesie może zabraknąć.
2022-04-06 11:01:38
marian1951: Pasuje tu jak ulał powiedzenie : jak go nie kijem , to pałką.
2022-04-06 11:16:53
miminko11: swojigo drzewa, i to nie mówię o dębach ale o małych krzokach na swojej działce ściąc ni można.. ale 300 letniego dęba, pomnik przyrody - jak najbardziej... Z dnia na dzień przestał być pomnikiem i ZAGRAŻA ludzkiemu życiu. Abyście urzędnicy takóm choćby gałózkóm z takigo dęba po ryju dostali, może byście kapke zmądrzeli za tymi biurkami
2022-04-06 12:51:58
Yaa.Zoo: Zieloni atakują, współczuję staroście jak będzie realizował inwestycje. A radnym gratuluje jaj, ze stawiają się eko - terrorystom finansowanym jak to Onet ładnie napisał pieniedzmi ze wschodu.
2022-04-06 13:40:21
Halos: miminko11: dzięki nowelizacji ustawy Pierwszego Mordercy Drzew PiS-owskiego ministra Szyszki, możesz ciąć co popadnie u siebie :) Dodam, że możesz jeszcze strzelać do wszystkiego co się rusza, jeśli tylko jesteś myśliwym na łowach :) To nawet do człowieka, byle tylko dla Ciebie wyglądał jak dzik ;)
2022-04-06 14:53:52
salmonella: Art. 74. Ochrona środowiska jako obowiązek władz publicznych Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. 1. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. 2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. 3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska. 4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.
2022-04-06 16:30:31
stofflet: Z całą pewnością długowieczni przedstawiciele gatunku [Dąb Szypułkowy] łączyli ze sobą teraźniejszość z przeszłością i przyszłością. To właśnie w ich zaciszu gromadziły się poszczególne następujące po sobie generacje pokoleń ludzkich, wspólnie korzystające z dobrodziejstw natury. Drzewo to kojarzy się z potęgą, majestatem, siłą, czy doświadczeniem przynależnym dla poważnego wieku. W rozłożystych koronach bardziej sędziwych dębów, pośród okazałych konarów swe miejsce znajdują rozliczne gatunki zwierząt, które korzystają ze schronienia, pożywienia, a zwłaszcza z życiodajnej siły witalnej. Dęby, zwłaszcza te sędziwe, śmiało możemy postrzegać jako drzewa łączące ze sobą różne rzeczywistości. Pod ich rozłożystymi konarami to, co ludzkie spotyka się w towarzystwie natury ze światem nadprzyrodzonym. Dąb stanowi bramę, przez którą spoglądamy do przyszłości i zarazem ukazują się nam czasy zamierzchłe.
2022-04-06 17:02:43
donekT: To, iż coś jest Pomnikiem Przyrody, nie jest uzależnione od decyzji Rady Gminy Hażlach. Organ stanowiący w chwili objęcia wyróżniającego się przyrodniczo obiektu ochroną, w sferze formalnej potwierdza jedynie pewien obiektywny fakt. Jeżeli sytuacja faktyczna od chwili objęcia ochroną nie uległa zmianie, drzewo nadal przejawia funkcje życiowe, nagłe zdjęcie ochrony w związku z realizacją jakiejś inwestycji i przekładanie dobra infrastrukturalnego ponad dobro przyrodnicze niekoniecznie jest uzasadnione. Dlatego uchwała powinna zostać zaskarżona. A mieszkańcy i osoby zainteresowane z władzami powinni spotkać się w sądzie, gdzie sprawa zostałaby uczciwie wyjaśniona. Próba urobienia opinii publicznej pod pozorem konsultacji, które powinny nastąpić przed wydaniem uchwały, trąci myszką.
2022-04-06 17:06:33
donekT: A tymczasem co na to dendrolodzy? Czy zbadali obiekt pod kątem ewentualnego zagrożenia dla życia ludzkiego? Szacowany wiek dębu, jak na możliwości tego gatunku nie jest jeszcze mocno zaawansowany i jeszcze długo nie będzie. A może warto sięgnąć po rozwiązania zachodnioeuropejskie? Np. wymuszone ochroną przyrody miejscowe zwężenie drogi może przysłużyć się również pod kątem ograniczenia prędkości.
2022-04-06 19:27:24
pszeniczny: Domniemywam, że przyczyną takiej decyzji może być wielka liczba takich 300-letnich dębów na cesarskim.
2022-04-07 00:59:50
Loh62: Barbarzyńcy atakują
2022-04-07 07:46:51
Yaa.Zoo: @Loh62 zgadzam się z tobą. Ciekawi mnie ilu tych "barbarzyńców" na swoich profilach społecznościowych ozdobiło swój wizerunek błyskawicą odmawiając tym samym prawa do życia poczętemu przed chwilą dziecku a walczą o drzewo. Żeby nie było jesli bedą możliwości techniczne niech drzewo zostanie, pewnie w jego cieniu dochodziło do miłosnych igraszek jak "W malinowym chruśniaku" - tyle pań walczy o to drzewo ;-)
2022-04-09 14:34:07
malamiko123: przystanek autobusowy zamiast drzewa przed niebezpiecznymi 2 zakretami, aby było latiwej pieszego potracic, lepiej na terenie miedzy policja a przychodnia zdrowia duzy zielony teren akurat super miejsce na przystanek jesli nie moze byc kolo strazy,
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: