Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Protesty przyniosły skutek. Prezydenckie weto reformy oświaty

Po licznych protestach w całym kraju - w tym także w Cieszynie - prezydent Andrzej Duda zapowiedział zawetowanie ustawy zmieniającej polskie prawo oświatowe.

Sprzeciw wobec poprawionej ustawy zwanej "Lex Czarnek" cieszyńska młodzież wyrażała już od początku ubiegłego miesiąca. Najpierw 9 listopada przy dwóch największych cieszyńskich liceach - Kopernika i Osuchowskiego - pojawiły się banery z hasłem "Lex Czarnek Out, Wolna Szkoła" (o akcji, ale też założeniach planowanej reformy oświaty pisaliśmy tutaj), a w ubiegły piątek (9.12) rondo pomiędzy nimi zostało zablokowane przez około trzydziestu uczniów, którzy domagali się prezydenckiego weta. O proteście mówiły nawet ogólnopolskie media

- Niezmiernie ucieszyło mnie stanowisko prezydenta wobec "Lex Czarnek". Rzadko kiedy to mówię natomiast tym razem prezydent spisał się jako głową państwa - mówi nam Wojtek, uczeń popularnego "Kopera". - Podczas organizacji protestu nigdy nie można być pewnym czy przyniesie on pozytywne skutki, był to krzyk rozpaczy i ktoś go wysłuchał. Przychodząc do szkoły po proteście nauczyciele zareagowali bardzo pozytywnie, były gratulacje - dodaje.

- Jako uczestniczka piątkowego sprzeciwu również bardzo się cieszę z decyzji prezydenta. Wróciła mi wiara w lepsze jutro dla edukacji. Jestem mega wdzięczna każdej osobie, która w jakikolwiek sposób przyczyniła się do nagłośnienia tego problemu. Jeszcze będzie pięknie - mówi nam Ania, także uczennica II LO.

Podczas dzisiejszej (15.12) konferencji prasowej prezydent Duda uzasadniał swoją decyzję właśnie brakiem społecznej zgody co do proponowanych rozwiązań. Do pałacu prezydenckiego miały wpłynąć aż 133 listy protestacyjne, z których część była podpisana przez kilkadziesiąt różnych organizacji społecznych. - Mimo tego, że długo były prowadzone prace nad tą ustawą, niestety nie udało się osiągnąć czegoś, co ja bym nazwał społecznym kompromisem. Nie było wysłuchania publicznego, bo się na nie nie zgodzono. Projekt był przedłożeniem poselskim, co w oczywisty sposób ograniczyło także proces konsultacji społecznych, zgodnie z obowiązującymi przepisami, i w istocie takich szerokich konsultacji społecznych nie było. Projekt ten, jak widać, nie uzyskał szerokiej akceptacji społecznej - zaznaczał.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-12-15 18:41:38
Hejo: Bardziej mnie interesuje i denerwuje zablokowane autami centrum Cieszyna przez promocję paliwa koło ronda o złotówkę :-)
2022-12-15 19:11:40
sierżant_Niemyty_Wycior: PiS-owska mafia wpada w ekstazę nerwową
2022-12-15 19:13:09
sierżant_Niemyty_Wycior: a kościół tonie razem z partią - i tak trzymać, i o to chodzi, należy się dziadom jednym i drugim
2022-12-15 19:15:24
sierżant_Niemyty_Wycior: ...ale ten PiS-owski szef policji z granatnikiem, no to już naprawdę rzewne jaja i nawet Adrian go już chyba do końca kadencji nie przebije
2022-12-15 19:21:47
sierżant_Niemyty_Wycior: Karczewski się skarży, że go ludzie nie lubią, zdziwiony - a gdzie on był jak w całej Polsce miliony przeciwko PiS przez lata protestowały? na Nowogrodzkiej szefowi wylizywał, świat tylko przez kurwizję oglądał? naprawdę myślał, że suweren kocha jego i cały ten PiS? - fajnie to już było panie i panowie, od Szydło z nierozliczonym wypadkiem w Oświęcimiu po Kałużę przy nowym tymczasowym korycie w JSW - teraz pora się za adwokatami porozglądać, majątki poprzepisywać itp
2022-12-16 02:11:13
jurcyk_52: Trzęsą kurzymi jajami
2022-12-16 07:11:19
AntyklerForte+: a propos prezentów i podarunków, kościół dostał od rządu PiS tańszy gaz na przyszły rok, baseny i hale sportowe nie - ciekawe czym się kościół odwdzięczy rządowi PiS?
2022-12-16 07:17:57
oxjas1: „Ustawa nie zapewnia tego, na czym mi zależy- na spokoju“, powiedzial prezydent Duda. Ale to nie o spokoj pana prezynda w ustawie chodzi ! Rozumiem, snieg sypnal a narty czekaja.
2022-12-16 08:41:42
"tom": ...masz rację jasperQ: to nie o spokój pana prezydenta w ustawie chodzi. On przestraszył się Ani z Wojtkiem, uczniów popularnego "Kopera" ;-)
2022-12-16 11:45:47
hanbes: A ty co?! Masz wypożyczalnię filmów?! Nie potrafisz pisać to poproś mamy...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: