Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Protest w Bażanowicach

Pracownicy zakładów Best Autotech Skoczów oraz Best Autotech i Seoyon E-HWA Bażanowice w ramach protestu planują pokojowy „spontaniczny spacer”. Gdzie?

Pracownicy od jakiegoś czasu próbują wynegocjować podwyżki, od października 2023 roku trwa spór zbiorowy. Doszło do dwóch spotkań mediacyjnych pomiędzy związkiem NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie a pracodawcą, jednak proponowane podwyżki nie spotkały się z entuzjazmem.

- Pomimo #wielomilionowych zysków w ciągu ostatnich #lat jesteśmy traktowani jako #zbędne koszty, na których najłatwiej #oszczędzać. Wynagrodzenia pracowników co roku są #spłaszczane doszliśmy do momentu, w którym większość działów dzieli około 100 zł brutto, pracodawca skupia się na #zwiększaniu kosztów związanych z usługami obcymi, aktualnie współpracuje z pięcioma #agencjami pracy, a pracownicy zatrudnieni na umowy o pracę są traktowani jako pracownicy #drugiej kategorii, bo nie pracują po ponad 300 godzin na umowie #śmieciowej, bez żadnych dodatków. Od października 2023r. trwa #spór zbiorowy, pierwszy etap rokowań został zakończony protokołem #rozbieżności, wystąpiliśmy do ministerstwa o wyznaczenie #mediatora, aktualnie jesteśmy po dwóch spotkaniach mediacyjnych, 23 (w Best) i 26 (w Seoyon) odbędzie się 3 spotkanie liczymy na to, że #spacer da do myślenia aktualnemu Koreańskiemu Prezesowi który nie kryje się z politykom maksymalnego #cięcia kosztów, i sytuacji w której ze strony Koreańskiej pojawiła się postawa, #sprawdzam, pokażcie co potraficie - komentuje na facebookowej stronie Region Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" Przewodniczący MOZ Mariusz Niedbalski.

Jak można przeczytać na ulotkach, które zostały rozwieszone w zakładzie w Bażanowicach i w Ustroniu na gazetkach zakładowych, pracownicy zamierają protestować walcząc o podwyżki i warunki pracy.

- Walcząc o NASZE wspólne dobro, o NASZE pieniądze i NASZE warunki pracy zapraszamy WSZYSTKICH - ludzi z biura i z hali-związkowców i tych niezrzeszonych, pracowników i ludzi z zewnątrz jeśli tylko mają ochotę dołączyć do akcji i wspomóc NAS, poza podziałami na lepszych i gorszych, na spontaniczny spacer razem z firmą BEST. W końcu jak słyszymy na różnych przemówieniach prezesa WSZYSCY JESTEŚMY JEDNĄ RODZINĄ.

Jak wyliczają pracownicy, mimo, że firma odnosi wielomilionowe zyski, pracownicy nie mają podnoszonych pensji, a są traktowani jako „zbędne koszty”.

„Spontaniczny spacer” ma odbyć się w piątek, 19 kwietnia 2024 od godziny 12.30 do około 15:00 na ul. Cieszyńskiej w Bażanowicach.

- Pamiętajmy - na spacer możesz wybrać się tylko poza godzinami swojej pracy!! Spacerować będziemy sobie w Bażanowicach, ulicą Cieszyńską na wysokości mleczarni – zachęcają organizatorzy protestu na ulotkach.

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-04-18 07:43:22
kwiatek70: Cieszcie się z tego, bo cofamy się do czasów dawnych, do rządów ryżego, gdzie pracowało się na zleceniu po 5 zeta albo wyjeżdżało na zachód. Jeszcze chwila i usłyszymy powtórnie słynne: "Pieniędzy nie ma i nie będzie" !
2024-04-18 08:19:11
gluszec: cyt. "#spacer da do myślenia aktualnemu Koreańskiemu Prezesowi który nie kryje się z politykom maksymalnego #cięcia kosztów" - oj trudno widzę coś napisać w języku ojczystym poprawnie - polska języka trudna języka.
2024-04-18 08:36:38
Artur_z_bažin: Jestem za, zwłaszcza jeżeli "rolników" przyblokują. Ale coś mi się wydaje że jedni i drudzy to ta sama ekipa tchórzliwych mącicieli, na których wystarczyło żeby Kamiński z Wąsikiem palcem pogrozili żeby siedzieli jak trusie. Teraz bardzo odważni są i aktywni. Żałosne marionetki.
2024-04-18 10:33:08
GusGus: No brawo za odwagę! Macie pretensje do szefów firm w których pracujecie a w ramach protestu utrudnicie życie mieszkańcom. A nikt nie wpadł na to, że należałoby utrudnić życie szefostwu i może im gdzieś drogę zablokować? Na to już Wam odwagi zabrakło? Myślicie, że jak utrudnicie życie niczemu nie winnym mieszkańcom to zyskacie ich poparcie? Logika na piątkę.
2024-04-18 10:46:34
czesiohill: Protest polegający na utrudnieniu życia mieszkańcom? A weźcie wy się i pałujcie. Na 100% w takiej formie "protestu" nie macie poparcia. Koreańskiemu właścicielowi taki protest wisi. Boicie się protestu w zakładzie, bo was oskarżą o straty i pójdą do sądu? No to zmieńcie pracę. Wiem, brutalne, ale prawdziwe.
2024-04-18 12:35:58
pszeniczny: " Walcząc o NASZE wspólne dobro... poza podziałami na lepszych i gorszych... jak słyszymy na różnych przemówieniach prezesa WSZYSCY JESTEŚMY JEDNĄ RODZINĄ."Hmm.Z powyższego można by wnioskować, że podział na sorty lepsze i gorsze należy uznać za definitywnie zakończony.
2024-04-18 15:01:10
SAZAVA: politykom...politykom!
2024-04-18 15:24:27
vis: Obawiam się że nic z tego nie wyjdzie, rynek pracownika się kończy i wygląda że proces ten jest nieodwracalny, zagraniczne firmy powoli pakują się i wynoszą poza UE, praca na taśmie a zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym raczej nie rokuje dalszych wzrostów wynagrodzenia ponad to co państwo reguluje corocznie płacą minimalną.
2024-04-18 16:14:20
św. Patryk.: Na widok logo "Solidarność" w kontekście dzisiejszych "związkowców" od Dudy dostaję mdłości. To ekipa po stokroć bardziej obrzydliwa od PZPR, TPPR i ZMS razem wziętych.
2024-04-18 23:04:32
doler: To walić koreńców w Polsce, idzie pracować do Noszowic za dobre pieniądzę.
2024-04-19 07:58:02
św. Patryk.: Pis-owskie przydupasy, intelektualnie ułomna i moralnie zdegenerowana chuliganeria starego dziada z Żoliborza.
2024-04-20 06:31:18
akbyr: Ty nie św. patryk : ty jesteś przeklętą istotą , diabłem , nie normalną istotą ( na pewno nie człowiekiem ) z taką nienawiścią pisać o drugiej osobie . Ile w tobie jest zła , widać jak wypisujesz swoje bazgroły nie związane z tematem artykułu . Zapewne jesteś bardzo nieszczęśliwym , bo nie kochający siebie , nie kochasz drugiej osoby . Weź się w garść , może jeszcze z ciebie być człowiek .
2024-04-20 16:42:23
św. Patryk.: rybka rozszyfrowałaś mnie - a teraz yebnił się w czółko, młoteczkiem
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: