Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Promesy dla samorządów

Blisko 50 milionów złotych trafi do śląskich gmin. Z tych pieniędzy częściowo wyremontowana ma zostać infrastruktura drogowa, która zniszczona została w ubiegłych latach przez powódź.

Wojewoda śląski Piotr Litwa wręczył przedstawicielom 53 jednostek samorządu terytorialnego województwa śląskiego promesy na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Promesy na łączną kwotę blisko 50 mln złotych otrzymały 44 gminy i dziewięć powiatów.  
Wśród gmin są również miejscowości z naszego powiatu. Brenna otrzymała promesę w wysokości 120 tys. złotych. Pieniądze te będą przeznaczone na modernizację zniszczonej przez wodę ulicy Długiej w Górkach – informuje zastępca wójta Brennej Krzysztof Majeran. To pieniądze na szkody wywołane przez powódź w latach 2010 i 2011. Tym razem otrzymaliśmy 80% wartości inwestycji. W sumie wyremontowane zostanie około 450 metrów tej drogi. - dodaje. W Brennej liczą, że przetarg na inwestycję przyniesie oszczędności, wówczas, jeśli władze wojewódzkie wyraża zgodę, nadwyżkę środków będzie można przeznaczyć na inne odcinku uszkodzone przez wodę.

Istebna otrzymała promesę w wysokości 490 tysięcy złotych. Przeznaczymy te pieniądze na remont dwóch dróg. 1,2 km drogi Wojtosze – Brzestowe w Istebnej. Pieniądze pójdą również na przebudowę drogi gminnej Czadeczka – Kikula w Jaworzynce, to nieco ponad 600 metrów. Na tej drodze część odcinka jest asfaltowy, część ma ułożone płyty betonowe. - informuje wójt Istebnej, Henryk Gazurek.

640 tys. zł. Otrzymała również gmina Jasienica. Zabiegałem o pieniądze na naprawę zniszczeń po powodzi, bo z racji ukształtowania terenu nasza gmina podczas każdej większej ulewy jest szczególnie narażona na tego rodzaju szkody. Cieszymy się z tych pieniędzy, które już w najbliższym czasie pozwolą nam na przeprowadzenie niezbędnych remontów – mówi wójt Jasienicy, Janusz Pierzyna.

Promesa oznacza, że Urząd Gminy w Jasienicy może przystąpić do procedury wyłonienia wykonawcy, który naprawi drogę, następnie otrzyma pieniądze na pokrycie 80 proc. wydatków do wysokości 640 tys. zł. Chodzi o blisko 1,5 km drogi Widok w Rudzicy oraz półkilometrowy odcinek drogi Wiejskiej w Jasienicy. Powódź zniszczyła w wielu miejscach asfaltową nawierzchnię z poboczami, a w Rudzicy dodatkowo także odwodnienia przy drodze. Cieszymy się również, że i staroście bielskiemu Andrzejowi Płonce udało się uzyskać promesę na naprawę drogi, przebiegającej przez naszą gminę – dodaje wójt. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej otrzymało od wojewody 1,8 mln zł na naprawę drugiego, liczącego 715 m odcinka drogi Bielskiej z Wapienicy do Międzyrzecza Górnego.

Promesy z rezerwy celowej budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w tym na odbudowę zniszczonej infrastruktury gminnej: dróg, mostów, kanalizacji, wodociągów otrzymały również: Wisła 260 tys., Skoczów - 1850 tys. zł ma zostać przeznaczone na budowę nowej kładki nad Wisłą. Milion złotych trafiło do Powiatu Cieszyńskiego z przeznaczeniem na remont mostu na Wiśle w Skoczowie.

Jan Bacza

Zobaczcie zdjęcia z powodzi, które nawiedziły Śląsk Cieszyński w ostatnich latach

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: