Projetk MTB podsumowany

We wtorek 14 października w Wiśle odbyła się konferencja podsumowująca projekt ?MTB BESKIDY, czyli rowerem przez Europę ? utworzenie i promocja transgranicznych tras kolarstwa górskiego ? etap 3?. Większość środków na sfinalizowanie przedsięwzięcia pochodziła z Unii Europejskiej.

- Wisła stworzyła produkt turystyczny, jakim są górskie trasy rowerowe. Oprócz wytyczenia samych tras, we współpracy z gestorami bazy noclegowej i gastronomicznej, powstały tak zwane „Miejsca przyjazne rowerzystom”, gdzie cykliści mogą liczyć na rabaty i skorzystać z wielu udogodnień, na podstawie Rowerowej Karty Rabatowej. Powstały także miejsca odpoczynkowe z wielkoformatowymi mapami, oraz wydane zostały również materiały poświęcone turystyce rowerowej –  relacjonowała  Ewa Zarychta, kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu UM Wisła.

Burmistrz Poloczek z kolei zauważył, że Wisła żyje z turystyki i by tak dalej mogło się dziać, musi ciągle się rozwijać i poszerzać ofertę.-  Nie mówię tutaj o bazie noclegowej, bo ta jest duża, natomiast musimy stwarzać warunki dla inwestycji okołoturystycznych, które będą przyciągać w nasz region kolejnych gości. Opracowanie tras do kolarstwa górskiego jest tego doskonałym przykładem. Nasze wskaźniki ekonomiczne dają gwarancję, że w kolejnych latach także będziemy się starać o pozyskiwanie środków zewnętrznych na nowe inwestycje, które uatrakcyjnią nasze miasto – powiedział Jan Poloczek, burmistrz Wisły.

Gościem specjalnym konferencji był kolarz górski Piotr Brzózka, wicemistrz świata w MTB, który akurat tego dnia obchodził urodziny. Z tej okazji otrzymał od organizatorów piękny tort, a wszyscy zgromadzeni odśpiewali jubilatowi gromkie „Sto lat”. – Realizacja tego projektu robi wrażenie, natomiast myślę, że jest to dopiero pierwszy etap. Teraz trzeba zrobić wszystko, by ten region wypromować, jako przyjazny dla rowerzystów. Beskidy mają potencjał, by stać się jednym z wielu regionów w Europie, które określane są „Mekką kolarstwa górksiego”. Jeżeli to uda się osiągnąć, rowerzyści będą tutaj przyjeżdżać i wracać – mówił Piotr Brzózka.

Z Sali sesyjne uczestnicy spotkania przenieśli się  na pl. Hoffa, gdzie rywalizowali w konkurencjach rowerowych „z przymrużeniem oka”. Następnie goście udali się na wyciąg „Nowa Osada”, gdzie mogli pojeździć na monsterrollerach. Na zakończenie konferencji odbył się kulig na kołach oraz biesiada w „Kolybie pod Kasztanem” w Gościejowie.

Na konferencję zaproszeni byli również przedstawiciele samorządów Beskidzkiej 5, oraz punktów Informacji Turystycznej sąsiednich miejscowości, PTTK i innych organizacji związanych z działalnością turystyczną. Projekt jest bowiem częścią większego planu stworzenia produktu turystycznego dla rowerzystów, który obejmowałby cały mikroregion.  

„MTB BESKIDY, czyli rowerem przez Europę – utworzenie i promocja transgranicznych tras kolarstwa górskiego – etap 3” to projekt współfinansowany ze środków unijnych, jego efektem finalnym jest:

  • wytyczenie sześciu tras rowerowych na terenie Wisły i Nydku, wyposażonych w zadaszone punkty odpoczynkowe wraz z mapami wielkoformatowymi,
  • opracowanie map papierowych i innych materiałów promocyjnych (gadżetów),
  • kampanie promocyjne w prasie lokalnej i branżowej,
  • stworzenie strony rowery.wisla.pl, na której można pobrać mapy, tracki i opisy tras,
  • stworzenie „Miejsc przyjaznych rowerzystom” oraz wydanie Rowerowych Kart Rabatowych,
  • organizacja maratonu MTB na terenie Wisły i Nydku.
  • organizacja konferencji, podsumowującej projekt.


Koszt całkowity realizacji projektu wyniósł 35 270 euro. Dofinansowanie z EFRR to 29 979,50 euro (85%), z budżetu państwa 3 527 euro (10%), oraz z budżetu gminy 1 763,50 euro (5%).

(red/mat.pras.)

 

źródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją