Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Projekt p.n. "Mistrz i Małgosia" już ruszył!

Od połowy października do 20 listopada 2018 realizowany jest projekt p.n. "Mistrz i Małgosia" z programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska". W ramach tego projektu odbędzie się m. in. sześć warsztatów; z bibułkarstwa, z haftu krzyżykowego i z malarstwa na szkle. Każde z tych wydarzeń dedykowane jest dla dwóch różnych grup – dla dzieci i seniorów.

W ramach projektu p.n. "Mistrz i Małgosia" będzie można uczestniczyć w różnego rodzaju interesujących warsztatach, między innymi z bibułkarstwa, z haftu krzyżykowego i z malarstwa na szkle. Kolejnym wydarzeniem będzie wycieczka na spotkania z twórcami i artystami ludowymi oraz kameralny koncert zespołu Wałasi poprzedzony warsztatami muzycznymi dla dzieci. - Uzupełnieniem całości będą spotkania z twórcami i artystami z regionu Śląska Cieszyńskiego w ich naturalnym środowisku pracy, z Jerzym Gluzą - rzeźbiarzem i snycerzem, Zbyszkiem Wałachem występującym jako twórca instrumentów ludowych i z Joszko Brodą występującym jako gawędziarz.- informują organizatorzy i dodają - Projekt  łączy twórców i artystów ludowych z młodszym i starszym pokoleniem. Poprzez jego realizację chcemy pokazać "osnowę" kultury tradycyjnej i jej bogactwo oraz przybliżyć wartości jakie za nią stoją, licząc na to, że przenikną one na stałe do świadomości mieszkańców Cieszyna. Wszystkie warsztaty oraz koncert odbędą się w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji przy ulicy Kossak-Szatkowskiej w Cieszynie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia pod numerem telefonu 536050906.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska. Projekt jest realizowany przez Fundację Aktywności Społecznej Cieszynianka.

 

Harmonogram wydarzeń:

  • 23 października, godz. 17.00 – warsztaty z bibułkarstwa dla dzieci wraz z opiekunami. Warsztaty będą polegały na tworzeniu ozdobnych kompozycji kwiatowych z bibuły, prowadzone przez Sylwię Grudzień - etnologa, kuratorkę zbiorów etnograficznych w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej,
  • 25 października, godz. 10.00 – warsztaty z bibułkarstwa dla seniorów, prowadzone przez Sylwię Grudzień,
  • 27 października – wycieczkę do twórców i artystów z regionu Śląska Cieszyńskiego; twórcy instrumentów ludowych i muzyka – Zbyszka Wałacha z Istebnej, rzeźbiarza i snycerza - Jerzego Gluzy z Wisły oraz gawędziarza i muzyka multiinstrumentalisty - Janka Macoszka z Istebnej. Do udziału w wycieczce zapraszamy dzieci i młodzież wraz z opiekunami oraz seniorów. Zbiórka godz. 8.30, parking przed budynkiem administracji osiedla Podgórze (ul. Kossak-Szatkowskiej 6).
  • 29 października, godz. 17.00 – warsztaty muzyczne dla dzieci i kameralny koncert zespołu Wałasi. Dzieci będą mogły wspólnie poćwiczyć z zespołem Wałachów i akompaniować im w trakcie koncertu dla swoich rodziców i dziadków.
  • 5 listopada, godz. 17.00 – warsztaty z beskidzkiego haftu krzyżykowego dla dzieci wraz z opiekunami. Warsztaty będą polegały na tworzeniu motywów, które tradycyjnie stanowią ozdobę stroju górali śląskich. Warsztaty poprowadzi Łucja Dusek-Francuz, krawcowa i twórczyni strojów ludowych, laureatka tytułu "Ślązaczka nad Ślązakami".
  • 6 listopada, godz. 10.00 – warsztaty z beskidzkiego haftu krzyżykowego dla seniorów, prowadzone przez Łucję Dusek-Francuz.
  • 9 listopada – warsztaty z malarstwa na szkle z Rozalią Szypułową, artystce z 40-letnim stażem,  laureatce nagrody im. Oskara Kolberga. Warsztaty dla seniorów odbędą o godz. 12.00, dla dzieci z opiekunami o godz. 16.00.

 

red./mat.pras.

 

 

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: