Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Program „Mama 4 plus” czeka na podpis Prezydenta

Program „Mama 4 Plus”, czyli tzw. emerytura matczyna, została przyjęta przez Sejm i Senat w ubiegłym tygodniu. Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym trafi teraz do prezydenta. Ile dostaną matki z czwórką dzieci? I czy tylko matki?

Emerytura matczyna przysługiwać będzie matkom, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci i skończyły 60 lat. Ale ustawa o emeryturach dla matek obejmuje również ojców, gdy matka porzuciła rodzinę lub umarła.

Emerytura dla matek będzie przysługiwała osobie, która nie posiada dochodu zapewniającego niezbędnych środków utrzymania bądź ma prawo do emerytury lub renty w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury. O świadczenie będą mogły się ubiegać osoby w wieku wynoszącym co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat
W przypadku mężczyzn.

Świadczenie w wysokości 1100 zł wypłacane będzie przez ZUS lub KRUS na wniosek matki po ukończeniu 60. roku życia (lub ojca, który ukończy 65 lat). W przypadku gdy osoba uprawniona pobiera już emeryturę niższą od minimalnego świadczenia, otrzymywać będzie wyrównanie do jego wysokości.

Według szacunków rządu świadczenie "Mama 4 plus” w pełnej wysokości przysługiwać będzie ok. 65 tys. osób, kolejne 20,8 tys. będzie je otrzymywać w częściowym wymiarze. Rodzicielskie świadczenia uzupełniające mają być wypłacane od 1 marca 2019 roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Red., mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-13 11:46:11
alouette: I brawo. Jeżeli kobieta urodziła i wychowała 4 obywateli, przez co pewnie nie była w stanie "uzbierać lat", przynajmniej ma kto pracować na jej emeryturę. I płacić podatki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: