Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Profilaktyka przy tężni

Z bezpłatnych badań i porad można było skorzystać w minioną niedzielę w Dębowcu przy tężni. Rodzinny piknik z profilaktyką i starym rockiem w tle przyciągnął do serca Dębowca mieszkańców gminy i turystów. Z oferowanych usług skorzystało ponad 50 osób.

O tym jak ważna jest profilaktyka zdrowotna wiemy, ale ciągle trzeba o niej przypominać.  Podstawowe, darmowe badania z których można było skorzystać w niedzielę (12.09) przy tężni w Dębowcu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego oferowała takie badania jak: badanie ciśnienia krwi, poziomu cukru oraz saturacji. Nie zabrakło również porad psychologicznych i dietetycznych.

Stanowisko zdrowia obsługiwali:  Beata Chrapek, Dominik Chudy, Leokadia Gawlas-Kaczmarczyk – pielęgniarki, Bożena Puda – dietetyczka, Wojciech Zaleski – psycholog. Wszyscy z cieszyńskiego szpitala. Opiekę nad całością sprawowała Helena Harok z Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego.

Okazuje się, że ludzie nie są świadomi, że mają problemy zdrowotne np. oddechowe, czy nadciśnienie albo lekceważą przyjmowanie leków. Mieliśmy dziś jednego pacjenta u którego stężenie glukozy we krwi wykazało 480 i zupełnie to lekceważył. Także trochę oświaty zdrowotnej było dziś w Dębowcu. Nasza dietetyczka udzielała porad i dzieliła się materiałami z leczenia żywieniem, o dietach oraz z informacjami o wszystkim tym co sprzyja zdrowemu stylu życia – mówiła Leokadia Gawlas-Kaczmarczyk.

Dopełnieniem rodzinnego pikniku pod znakiem zdrowia był pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, który przeprowadził Mateusz Pietrzykowski z Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego. Mam nadzieję, że po takim pokazie sporo osób zamiast czekać do ostatniego momentu, gdzie ta pomoc już jest wymagana, będzie szkolić się dużo wcześniej i korzystać z tej wiedzy – podkreślał Pietrzykowski - ratownik medyczny, po czym dodał przy okazji takich prozdrowotnych spotkań można wyłapać osoby z anomaliami tych bardzo podstawowych badań, które chociażby tutaj w Dębowcu można było wykonać. Takich inicjatyw jest mimo wszystko bardzo mało, a my powinniśmy systematycznie korzystać z porad specjalistów, czy z takich badań przesiewowych, gdzie można wyłapać bardzo często anomalia, które w przyszłości skrócą na pewno czas samej hospitalizacji lub zupełnie ją wyeliminują z naszego życia.

Jak na piknik przystało nie zabrakło również malowania buziek, stoiska gastronomicznego pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębowcu oraz rockowego koncertu grupy WRc.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-16 02:25:23
Gigi13: I to rozumię :) świadomość dbania o siebie i swoją odporność bez Covidowej paranoji... Świetny materiał!
2021-09-16 06:50:55
miriam11: No,no, trafiony pomysł. Dietetyk i psycholog mogą bardzo pomóc w nadchodzącym czasie. Chociaż lepszy był by psychiatra.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: