Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Problemy psychologiczne dzieci tematem "pro salute"

We wtorek (28.01.2020) w Sali konferencyjnej pawilonu diagnostyczno-zabiegowego cieszyńskiego szpitala odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „pro salute”. Tym razem prelekcję poświęcono problemem psychologicznym u dzieci i możliwości udzielenia im pomocy przez rodziców i dziadków, a także punktów, gdzie można uzyskać pomoc zewnętrzną.

Podczas styczniowego spotkania skupiono się na problemach psychologicznych dzieci. Agnieszka Czajkowska-Wendorff wygłosiła prelekcję zatytułowaną „Jak pomóc dziecku z problemami psychologicznymi i nie dopuścić by się pogubiło”. Psycholog przybliżyła, na co rodzic powinien zwrócić uwagę i na jakie niepokojące sygnały niezwłocznie reagować. Szybko wykryty problem, to większa szansa na skuteczne działania i równie szybkie przewalczenie określonych problemów. Nieleczone problemy natury psychologicznej, w szczególności depresja, mogą mieć zgubne skutki.

- Czasem, w przypadku wystąpienia określonych problemów u dzieci, można odnieść wrażenie, że rodzice sami są sobie winni. Na przykład kiedyś usłyszała, że pewne dziecko uznawane jest przez rodziców za bardzo grzeczne i niesprawiające problemów, bo cały dzień siedzi przed komputerem. Moim zdaniem jest to tragedia. Argumentem rodziców w tym przypadku było stwierdzenie, że przynajmniej dziecko nie wpadnie w złe towarzystwo. Nic bardziej mylnego, jeżeli dziecko kilka godzin dziennie spędza przy komputerze, to jak ma nauczyć się budować relacje? Relacje internetowe są bardzo kruche i nie zawsze dobre – wyjaśniała Czajkowska-Wendorff.

Jak się okazuje, aktualnie za dużą część problemów psychologicznych u dzieci odpowiedzialny jest dostęp do sieci. Coś, co ogólnie jest dobre, w momencie kiedy wymyka się spod kontroli, może mieć negatywny wpływ na psychikę dziecka. W momencie, kiedy starsze pokolenia, nawet w chwili kompromitacji mogły obawiać się, że dowie się o tym cała klasa, dziś przez media społecznościowe o danym potknięciu może w mgnieniu oka wiedzieć cała szkoła, koledzy z innych szkół, a nawet osoby spoza środowiska szkolnego. Co więcej, w Internecie łatwo spotkać się z hejtem, a także z nieodpowiednimi treściami, w związku z czym rodzice powinni kontrolować, co ich dzieci przeglądają w sieci. Uzależnienie od urządzeń mobilnych, czy stałego dostępu do internetu staje się coraz bardziej powszechne, a w skrajnych przypadkach leczenie uzależnienia może wymagać nawet pobytu w specjalnym ośrodku.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-29 15:55:04
koszor: Tu trzeba zacząć od rodziców, a dopiero potem zająć się dziećmi. Świat bez Boga, bez zasad, bez granic. Ostatnio oglądaliśmy z babcią stare zdjęcia, na których jest jej licząca 40 dzieci klasa. Zapytałem ją, czy były w klasie jakieś problemy wychowawcze. Żadnych.
2020-01-29 19:09:53
donekT: Oto konsekwencje rozdmuchanego i niczym nieograniczonego KONSUMPCJONIZMU i KONSUMPCJONISTYCZNEGO podejścia do rzeczywistości. Wróćmy do dawniejszych standardów, oczywiście zachowując rozwagę, odkurzmy dawny system wartości i spora część problemów zostanie ograniczona, lub zniknie. Co więcej, szkoła i podobne instytucje nie zawsze radzą sobie z nowymi zjawiskami, wręcz przeciwnie, nie rozumieją ich i nadal udają, zgodnie z tradycją, iż uczniowie nie sprawiają żadnych problemów wychowawczych, dopóki nie dochodzi pobić. Tymczasem BRAK DZIAŁANIA i BEZKARNOŚĆ przez sprawców jest odbierana jako przyzwolenie i jeszcze bardziej rozzuchwala sprawców. Kiedy wkracza psycholog, jest już często za późno. Psycholog nie jest od przekazywania systemu wartości, rodzice nie mają czasu, a szkoła przygotowuje do testów. Tymczasem to w braku systemu wartości, egzekwowanego, leży główny przyczyna.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: