Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Problem z odpadami w Ogrodzonej

Niepokój mieszkańców Dębowca budzą śmieci, zgromadzone na jednej z działek spółki, która kilka lat temu prowadziła gospodarkę odpadami na terenie Ogrodzonej w gminie Dębowiec. Jak wskazują zaniepokojeni mieszkańcy, na terenie zakładu zgromadzono tysiące ton śmieci, które są przechowywane bez należytego zabezpieczenia.

- Jeszcze kilka lat temu spółka (…) prowadziła gospodarkę odpadami na terenie Ogrodzonej w Gminie Dębowiec. Zakład odbierał odpady, segregował i przekazywał do dalszego wykorzystania. Wśród oferowanych usług była również likwidacja dzikich wysypisk. Obecnie Spółka nie działa, jednak przed zakończeniem działalności na terenie zakładów zgromadzono (według mojej oceny) tysiące ton śmieci i odpadów. Przechowywane bez należytego zabezpieczenia, tak dużej ilości śmieci, grozi klęską ekologiczną – wskazuje Stanisław Kubicius, Radny Rady Powiatu Cieszyńskiego (pismo złożone w kadencji 2014-2018) w piśmie do Starosty Cieszyńskiego. Jednocześnie radny prosi o przedstawienie radnym informacji na ten temat oraz sprawdzenie, czy spółka prowadziła swoją działalność zgodnie z wydanym pozwoleniem, a także o udzielenie odpowiedzi na pytania, czy di Starosty dotarły informacje o zagrożeniu skażeniem terenu w sąsiedztwie składowisk, oraz jakie działania zostały podjęte w celu przywrócenia terenu do stanu pierwotnego.

Jak wynika z odpowiedzi Starosty Cieszyńskiego na pismo wystosowane przez radnego, Gmina Dębowiec prowadzi postępowanie w sprawie usunięcia zmagazynowanych na terenie wskazanym w piśmie odpadów, jednocześnie uspokajając, że nie stwierdzono zagrożenia, iż tereny sąsiadujące z wysypiskiem ulegną skażeniu. Sama sprawa spółki, która jest odpowiedzialna za zgromadzenie odpadów, przysporzyła władzom wielu problemów. Przede wszystkim, chociaż spółka posiadała stosowne zezwolenia, liczne kontrole wykazały nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu – Pracownicy Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa tut. Starostwa uczestniczyli w czynnościach kontrolno-rozpoznawczych Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie (…) W toku kontroli PSP w Cieszynie stwierdzono m.in. magazynowanie odpadów w pryzmach o łącznej powierzchni 3000 m2 – czytamy w odpowiedzi Starosty Cieszyńskiego, który wskazuje również, że sprawa została skierowana do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska – WIOŚ w Katowicach (…) przeprowadziła kontrolę działalności spółki w restrukturyzacji w zakresie zbierania i magazynowania odpadów w Ogrodzonej przy ul. Przemysłowej 23, w której toku stwierdziła naruszenia warunków decyzji Starosty Cieszyńskiego na przetwarzanie odpadów i zbieranie odpadów.

O ile kontrole, które zostały przeprowadzone, nie wykazały zagrożenia, związanego ze skażeniem terenów sąsiadujących z miejscem, gdzie składowane są odpady, to liczne niezgodności z decyzjami Starosty, doprowadziły do cofnięcia spółce odpowiedniego zezwolenia. Aktualnie spółka nie działa, a z odpadami musi sobie poradzić Gmina Dębowiec.

 

AKTUALIZACJA - 14.11.2018 14:00

 

W odpowiedzi na treść interpelacji, zacytowaną w artykule, otrzymaliśmy telefon od przedstawicieli opisywanej spółki, którzy zdementowali doniesienia o likwidacji formy. Zgodnie z informacjami przekazanymi redakcji, spółka nadal działa, jednak prowadzona jest jej restrukturyzacja.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-14 12:59:01
utopiec: Jeszcze się to nie zapaliło?:)
2018-11-14 13:37:39
krzysztof.mm: wybrany po raz kolejny wójt gminy Branny, miejmy nadzieję nie kolega z polowań tych od śmieci, niech nie czeka aż telewizja mu zapuka do drzwi - to taka moja rada dla wójta
2018-11-14 18:56:28
doler: Jak sie przedsiębiorca spóźni z zaplata podatku to mu US w ciągu tygodnia robi i zamyka firmę . Ale jak firma zwozi trujące odpady i opinie o złej organizacji wysypiska wydaje jedne instytucja druga itd to naszych urzędników nie ma nic nie mogą zrobić... Czemu ? bo mają z tego kase do koperty pod biurkiem ? I mamy tego przykłady... Ogrodzona, Kaczyce ...i kto następny ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: