"Zobaczyć Niewidzialne"
Przybyłych na dzisiejszą (13.11) III Tyflokonferencję gości przywitała Joanna Kapias organizatorka i przewodnicząca komitetu organizacyjnego tyflokonferencji. Wydarzenie to skierowane było zarówno do praktyków, jak i teoretyków, specjalistów związanych z osobami z dysfunkcją wzroku, a także do studentów. Staramy się w takim interdyscyplinarnym gronie specjalistów, praktyków, ale też osób niewidomych i słabowidzących poruszać ważne tamaty, tak żeby był dialog pomiędzy instytucjami, czy osobami z różnych środowisk - przyznała w rozmowie z OX.PL Joanna Kapias.
Podczas konferencji poruszono takie tematy jak: Postawy w społeczeństwie wobec osób niewidomych; Kształtowanie pozytywnych postaw dzieci i młodzieży wobec osób z dysfunkcją wzroku; Tajemnica ciemności jako nowatorski sposób edukacji i integracji; Dziecko słabo widzące w szkole podstawowej - Exigo - jak zmieniają się możliwości edukacyjne osoby słabo widzącej dzięki nowoczesnej technologii; Aplikacje Sztucznej Intelegencji we wspomaganiu osób niewidomych i słabowidzących; Problematyka prawnego zdefiniowania osób z niepełnosprawnością wzrokową; Poczucie jakości życia osób po urazie rdzenia kręgowego oraz niewidomych; Aktywność zawodowa istotnym czynnikiem wspierającym osoby z dysfunkcją widzenia; Etiologia nabytej głuchoślepoty - przykład osób głuchoniewidomych w Danii; Dostępność dzieł sztuki i literatury, filmu, teatru, prasy, malarstwa i rzeźby; Audiodeskrypcja dzieł sztuki jako wsparcie osób niewidomych i słabowidzących w przestrzeni muzealnej; Tyfloturystyka w województwie śląskim - możliwości i ograniczenia; Ścieżkadostępu - możliwości, doświadczenia i wyzwania w zakresie dostępności przestrzeni publicznej; Wyzwania w podróżowaniu transportem publicznym osób z dysfunkcją wzroku.
W programie Tyflokonferencji znalazły się również warsztaty muzyczne. Po raz pierwszy jednym z punktów programu był seans filmu z audiodeskrypcją "Niebo bez gwiad". Takich konferencji jest póki co niewiele. Można powiedzieć, że od 3 lat jesteśmy pionierami. Nie znalazłam informacji na temat konferencji naukowych o takiej tematyce - zwróciła uwagę Joanna Kapias.
Tyflokonferencja w Cieszynie to efekt zainteresowań Joanny Kapias tym tematem. Zarówno prywatnie, jak i naukowo jestem związana ze środowiskiem osób niewidomych. Zgłosiłam taki pomysł bo czułam taką potrzebę. Mam nadzieję, że to zaowocuje - dodała Kapias. Kolejna tyflokonferencja połączona z warsztatami odbędzie się w listopadzie 2019 roku.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.