Priorytety burmistrza
Które inwestycje na początek? Pytanie o kolejność realizacji inwestycji miejskich jest zawsze jednym z najważniejszych pytań, a odpowiedź na nie jest zawsze jedną z najtrudniejszych odpowiedzi. - Wielu z nas bowiem dość łatwo potrafi wskazać zadania, które powinniśmy zrealizować. Jest ich wiele: budowa dworca autobusowo-kolejowego, remonty dróg i chodników, modernizacja obiektów sportowych, remonty placówek oświatowych itd., itd. Zdecydowanie trudniej jest wybrać te, na które nas stać i które wydają się najpilniejsze, oznacza to bowiem, że niektóre inwestycje musimy przesunąć na dalszy plan - mówi Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna.
Jak dokonać wyboru? Burmistrz stworzył więc listę inwestycji, które albo są już rozpoczęte i po prostu należy je dokończyć, albo wydają się najbardziej kluczowe dla rozwoju miasta. Propozycje, jego zdaniem uwzględniać też powinny preferencje dla zadań, które mogą być finansowane ze źródeł zewnętrznych i w ten sposób dają możliwość oszczędzania własnych środków na inne cele. - Tak tworzoną listę przedstawiłem radnym przed uchwalaniem budżetu najpierw w 2015 a potem w 2016 r., aby następnie w wyniku konsultacji stworzyć realny plan inwestycyjny na najbliższe lata. W ten sposób udało nam się wypracować skuteczny model działania i wskazać te przedsięwzięcia, na które nas stać w najbliższych budżetach - kontynuuje Macura.
Jakie zadania znalazły się w planach?
1. Budowa węzła przesiadkowego, czyli dworca autobusowo-kolejowego.
2. Całkowita modernizacja ulicy Hajduka we wschodniej jej części, czyli od skrzyżowania z ul. Bobrecką do ul. Korfantego.
3. Zwiększenie dostępności komunikacyjnej Cieszyna z wykorzystaniem transportu kolejowego i autobusowego.
4. Pozyskiwanie nowych terenów inwestycyjnych.
5. Budowa i remonty dróg i chodników, realizowane według oddzielnego harmonogramu.
6. Modernizacja oświetlenia publicznego Miasta Cieszyna.
7. Dalsza rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej, głównie poprzez lokalne inicjatywy mieszkańców.
8. Budowa boiska sportowego przy Gimnazjum nr 1.
9. Likwidacja niskiej emisji.
10. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej.
11. Remont budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Kochanowskiego, dostosowując go do nowych wymagań organizacyjnych, w tym dostępności dla osób niepełnosprawnych.
12. Odbudowa i remont murów oporowych na terenie Cieszyna.
13. Organizacja i budowa miejsc parkingowych.
14. Tereny rekreacyjne wzdłuż Alei Piastowskiej w ramach projektu transgranicznego.
15. Remont „Domu Narodowego”.
16. Realizacja zadań wynikających z budżetu obywatelskiego.
17. Stadion miejski.
18. Budowa w miejsce byłej „Drukarni Cieszyńskiej” obiektu wielofunkcyjnego z halą sportową, centrum sztuk walki i parkingami miejskimi.
19. Dofinansowywanie remontu zabytkowych obiektów.
20. Remont siedziby „Muzeum Drukarstwa”.
21. Rewitalizacja Rynku i ul. Głębokiej.
22. Modernizacja placów miejskich i terenów rekreacyjnych.
23. Rozbudowa wystroju miasta.
24. Modernizacja przystanków miejskich.
25. Sala gimnastyczna przy SP 7.
Szerszą listę można znaleźć na stronie www.um.cieszyn.pl. Według niej realizowane są aktualne inwestycje i planowane kolejne. Ta lista będzie też z pewnością punktem wyjścia do prac budżetowych na rok 2018, które rozpoczną się w połowie bieżącego roku.
Burmistrz zaprasza również do zgłaszania swoich propozycji. Można to robić zgodnie z procedurą uchwalania budżetu w formie zgłaszania wniosków mieszkańców do budżetu. - Wówczas terminem, do którego należy złożyć wniosek jest dzień 31 sierpnia. Można też korzystać z poza proceduralnych form i przedstawiać swoje propozycje czy to burmistrzowi, czy też radnym. Z pewnością każdy z nas chętnie Państwa wysłucha i odniesie się do możliwości realizacji danego zadania. Ja zapraszam Państwa na spotkanie poświęcone temu tematowi 15 marca 2017 r. o godz. 17.00 do „Domu Narodowego” - zachęca burmistrz, Ryszard Macura.
W kontekście planowanych inwestycji warto jest przypomnieć, że w roku 2017 wartość prowadzonych lub rozpoczynanych inwestycji szacowana jest na kwotę około 50 milionów złotych.
JB
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.