Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Prezydent poleca Fredrę

Cztery biblioteki z powiatu cieszyńskiego włączyły się do akcji 'Narodowego Czytania', którą rok temu zainicjował Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Jest to już druga edycja akcji 'Narodowego Czytania', w tym roku odbędzie się ona w sobotę 7-go września . Jak pisze prezydent Bronisław Komorowski na swojej stronie internetowej- Rok temu spotkaliśmy się podczas Narodowego Czytania, by wspólnie przypomnieć sobie piękne strofy Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Akcja ta cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem. W całym kraju przyłączyło się do niej wiele miast, miasteczek i małych miejscowości. Czytano w bibliotekach, na miejskich placach, rynkach, w domach pomocy społecznej.
 
Nie inaczej będzie w tym roku. Tym razem odczytywana będzie twórczość Aleksandra Fredy. Jak podaje strona prezydent.pl, z naszego powiatu, do tej akcji popularyzacji czytelnictwa, włączyły się cztery biblioteki. O akcji w Cieszynie już pisaliśmy Zobacz materiał: Narodowe czytanie nad Olzą.
 
W Drogomyślu w akcji wezmą udział uczniowie z Zespołu Szkół. Narodowe Czytanie odbędzie się w bibliotece szkolnej, oprócz tego na najmłodszych czeka quiz z drobnymi upominkami.
 
W Istebnej czytanie potrwa od 9-13. Organizatorzy akcji przewidują przeczytać wiersz „Paweł i Gaweł” techniką kamishibai (teatr obrazkowy). Obrazki do tekstu namalowane zostaną przez dzieci ze szkółki malarskiej. Następnie uczniowie gimnazjum, seniorzy z Istebniańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zaproszeni goście przeczytają „Zemstę” z podziałem na rolę.
 
Do wzięcia udziału w tym święcie książki zachęca także biblioteka w Ustroniu. Do akcji już włączyli się samorządowcy, to oni będą odczytywać teksty. Przygotowaliśmy nieco przekrój będą fraszki, które są powszechnie znane ale i fragmenty dramatów, czy cześć jego wspomnień z książki 'Trzy po trzy' – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustroniu Krzysztof Krysta
 
 
 
Narodowe czytanie fragmentów utworów Aleksandra Fredry odbędzie się w sali klubowej Miejskiego Domu kultury 'Prażakówka' w sobotę 7 września. Początek o godzinie 16.00. Oprócz twórczości Aleksandra Fredry w interpretacji znanych ustroniaków, można będzie wysłuchać muzyki skrzypcowej w wykonaniu Grzegorza Gerłowskiego. - mówi Krysta. Jak dodaje, będą również stroje z epoki, więc czuć będzie ducha Fredry. Całość spotkania poprowadzi dr. hab. Marek Rembierz, który przedstawi krótką prelekcję na temat głównego bohatera tegorocznej akcji.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl/kancelaria prezydenta
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: