Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Prezydent - będę was wspierał

To była pierwsza wizyta Andrzeja Dudy jako głowy państwa w Bielsku Białej i Szczyrku. Pierwszy też raz prezydent pojawił się w Wiśle w zameczku na Zadnim Groniu.

Jesteśmy chrześcijanami i Polakami, i tworzymy tę wielką polską wspólnotę- mówił prezydent w kościele ewangelicko-augsburskim w Bielsku-Białej. Andrzej Duda wziął udział w nabożeństwie z okazji 498. rocznicy reformacji.

Andrzej Duda przypomniał również postać głowy polskiego Kościoła luterańskiego bp. Juliusza Bursche, który walczył o Śląsk Cieszyński, kiedy Polska się odradzała w 1918 r. Przypomniał, że ten wielki człowiek, wspaniały duchowny, wielki Polak, choć rodzina jego miała niemieckie korzenie, oddał w końcu życie za wiarę i za Polskę; zamordowany przez Niemców; torturowany, nie poddał się nigdy; nie zniemczył polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

To zaproszenie to jest dla mnie dowód, że wszyscy razem te wspólnotę tworzymy i że możemy ją budować - oświadczył prezydent. Zapowiedział, że będzie bywał w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim. Możecie liczyć na wsparcie ze strony prezydenta – zapewnił prezydent.

Głowa Państwa podarowała parafii drewniany krzyż, opatrzony dedykacją: Z nadzieją płynącą z Krzyża - prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, bp Paweł Anweiler wręczył prezydentowi w imieniu ewangelickiej społeczności rzeźbę w kamieniu, przedstawiającą głowę orła.

Wcześniej prezydent z małżonką przyjęli w rezydencji na Zadnim Groniu w Wiśle duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Z Wisły prezydent udał się do parafii ewangelickiej w Szczyrku.

Z jednej strony Święto Reformacji a z drugiej strony nieprawdopodobne odwiedziny – mówi ksiądz Jan Byrt, proboszcz parafii na Salmopolu. Powitaliśmy prezydenta całą rodziną, później udaliśmy się na krótką modlitwę do kościoła – relacjonuje pastor Byrt. Prezydent podziękował za przyjęcie i przekazał prezent parafii w postaci kielicha komunijnego. Jak wspomina proboszcz – to już trzeci kielich od Prezydenta Polski w Parafii Ewangelickiej w Szczyrk. Parafia bowiem do Komunii Świętej używa już dwóch kielichów przekazanych przez prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego .

Po wyjściu z kościoła w Ogrodzie Reformacji prezydent zasadził drzewko – jabłonkę.

 

Posted by Andrzej Duda on 31 październik 2015Prezydent Andrzej Duda gości na Śląsku Cieszyńskim od piątku. Wczoraj przyjechał do Wisły do zameczku na Zadnim Groniu. Ale był też w Istebnej, odbył krótką wycieczkę na Trójstyk.

 

Na granicy trzech państw

Posted by Andrzej Duda on 30 październik 2015

JB

Zobacz fotoreportaż z uroczystości w Bielsku. Zdjęcia Bartłomiej Kukucz

źródło: ox.pl/pap
dodał: JB

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-01 02:01:23
dyżurny: i znowu na zdjeciu brak Trybuś Cieślar<br />czy ta kobieta żyję ??
2015-11-01 10:07:59
Nokia2007: Dyżury, przecież już jest poza sejmem.Nie musi się lansować.To było na pokaz.
2015-11-01 12:10:19
kwiatek70: Ewangelicy przed I wojną św. w większości popierali antypolski , proniemiecki ruch Kożdonia a nie Polskich patriotów i warto wspomnieć Stalmacha , który przeszedł na katolicyzm.
2015-11-01 12:57:43
Ki-koker: Tych dwóch ochroniarzy (pierwsze zdjęcie) chyba Pan Prezydent zatrudnił z Wronek.
2015-11-01 19:06:32
traf: Jeden z dwójki ochroniarzy Ma spory zarost na twarzy.
2015-11-02 05:37:54
kubulek51: prezydent /pisownia prawidłowa/ państwa świeckiego kontynuuje rajd po kościołach.w ramach perfidnego PR.
2015-11-02 09:17:07
Hanula: A co to jest świeckie państwo??? Francja tez szczyci się tym, że jest świeckim państwem spychając chrześcijan w kąt. Obecnie rośnie u nich w siłę religia która zaprowadzi swoje prawa, poucina głowy \&quot;niewiernym\&quot; a świeckość Francji pozostanie tylko wspomnieniem. Polska jest krajem,, w którym żyją ludzie różnych wyznań. Wszyscy są tak samo ważni i potrzebni, a Prezydent jest od tego, aby chronić wszystkie mniejszości wyznaniowe, narodowe. Jeśli ktoś chce być ateistą, to niech jest, ale nie może ateistyczna mniejszość narzucać swoich praw większości i chcieć, by wszyscy oprócz ateistów nie mieli praw do głoszenia swoich poglądów . Świeckość chcą nam narzucić ateiści, a ateizm to też ideologia. Państwo świeckie to też państwo wyznaniowe wyznające ateizm. Wolę, aby Polska była krajem wielokulturowym, wielowyznaniowym, w którym wszyscy maja takie same prawa. Prezydent jest od tego, aby doceniać wkład każdej wspólnoty w budowanie Polski i to właśnie uczynił.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: