Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Prezentacja protokołów plenarnych Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”, jakie zorganizowano 26 października poświęcono rękopiśmiennym protokołom posiedzeń plenarnych Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Ciekawie omówił je i zaprezentował pracownik Książnicy Wojciech Święs.

Protokoły to dwa zeszyty rękopisów, ale oprócz samych protokołów te 2 zeszyty zawierają różne dodatki np wycinki prasowe czy zdjęcia. Protokoły posiadają podkreślenia czerwoną i niebieską kredką i notatki na marginesach. Sprawozdań jest w sumie 7. Protokolantem był Feliks Hajduk. Część jednak spisana jest ręką innych osób.

Święs poruszył też temat najsłynniejszego zdjęcia Rady Narodowej pochodzącego z 17 czerwca. Były bowiem wątpliwości co do tej daty ze względu na ciepły ubiór i ubłocone buty osób na zdjęciu. Święs dotarł jednak do „Gwiazdki Cieszyńskiej” z tego okresu, z której z relacji z festynu wynika, że było zimno i deszczowo. Mowa była także o samej działalności Rady Narodowej, która nie ograniczała się tylko do Śląska Cieszyńskiego. Np. delegaci byli na konferencji w Paryżu, gdzie spotkali się z Romanem Dmowskim.

Święs poruszył też kwestię nurtującego niektórych pytania dlaczego w Cieszynie władza polska powstała wcześniej? źródła tego nie podają, ale prelegent domyśla się, że ze względu na sąsiadów i mniejszości.

A jakie były losy protokołów, jak trafiły do Książnicy i dlaczego tak długo (od końca lat trzydziestych do roku 1990) uważane były za zaginione? Odnaleziono je w zbiorach Oddziału Zabytkowego Biblioteki Śląskiej, w związku z ich przejęciem przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie i przygotowaniami do utworzenia Książnicy Cieszyńskiej. Tak więc były wyłączone z obiegu naukowego podczas powstawania najobszerniejszych opracowań na temat Rady, co dziś nadaje im dodatkowego wymiaru

Po prelekcji można było zarówno obejrzeć rękopiśmienne oryginały, jak i obejrzeć, a nawet zakupić drukowaną wersję protokołów. Książnica bowiem w zeszłym roku wydała zebrane w dwóch tomach „Protokoły posiedzeń plenarnych Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego (1918-1920)” , o czym pisaliśmy: Protokoły Posiedzeń Rady Narodowej 1918-20. Nowe źródło historyczne https://wiadomosci.ox.pl/protokoly-posiedzen-rady-narodowej-1918-20-nowe-zrodlo-historyczne,36247

(indi)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: