Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziękowali za ojców wiary, tęskniących za Polską

Ewangelicy z całej diecezji cieszyńskiej zjawili się w niedzielę wieczorem w cieszyńskim kościele Jezusowym na nabożeństwie, podczas którego dziękowali Bogu za odzyskanie przez Polskę 100 lat temu niepodległości. - Na Śląsku Cieszyńskim ewangelikami stali się rdzenni mieszkańcy. W ten sposób polskość złączyła się z ewangelickim wyznaniem wiary – mówił z kazaniu bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteran.

Na początku nabożeństwa biskup Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej, najliczniejszej w polskim Kościele luterańskim, zwracając się do wiernych, którzy wypełnili największą w naszym kraju świątynię ewangelicką, dziękował za „ojców wiary, tęskniących na tych ziemiach za Polską”. - Angażowali się całym swym sercem w walkę w jej odradzanie po ponad wiekowej niewoli. Jesteśmy tu razem, by dziękować za tysiące ewangelików, które przez minione sto lat pozostawiało swój niedający się wymazać ślad umiłowania Polski. Jesteśmy tu razem, by modlić się o błogosławioną przyszłość naszej Ojczyzny – mówił.

Luteranie dziękowali również za zjednoczenie w 1918 roku wiernych ze Śląska Cieszyńskiego i byłego Królestwa Polskiego, dzięki czemu powstał jeden kościół w Warszawie. - W tym szczególnym miejscu, jakim jest kościół Jezusowy w Cieszynie, świętując stulecie odzyskania niepodległości, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że na Śląsku Cieszyńskim nie tyle dążono do odzyskania niepodległości, co do ponownego przyłączenia do macierzy, do Polski – mówił w kazaniu bp Samiec.

Bp Samiec przypomniał, że na ziemi cieszyńskiej w czasach reformacji zakorzenił się luteranizm. - Ewangelikami stali się rdzenni mieszkańcy tego regionu. W ten sposób polskość złączyła się z ewangelickim wyznaniem wiary. Zjednoczenie tych czynników ugruntowały prześladowania religijne wynikające z tego, że panami tych ziem byli katoliccy Habsburgowie – podkreślił duchowny. Dodał, że już w połowie XIX w. działacze ewangeliccy zaczęli uświadamiać narodowo ludność Księstwa Cieszyńskiego, co w okresie I wojny światowej i zaraz po niej spowodowało silne dążenie do przyłączenia się do odradzającej się Polski.

Zwierzchnik polskich luteranów zaznaczył, że na to kim obecnie jesteśmy, składa się praca naszych przodków. - Dziś musimy też mieć świadomość, że naszą postawą, zaangażowaniem i wiarą, budujemy przyszłość naszym dzieciom i wnukom – powiedział biskup.

W uroczystym nabożeństwie uczestniczyli m.in. zwierzchnicy luterańskich diecezji w Polsce, emerytowany biskup Kościoła Jan Szarek, biskup senior katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy, reprezentanci Kościołów protestanckich z Polski, Czech i Słowacji, parlamentarzyści, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz samorządowcy.

Wiernym towarzyszył podczas nabożeństwa chór diecezji cieszyńskiej, Wyższobramski Chór kameralny, a także Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej.

Po nabożeństwie, podczas uroczystego koncertu, wręczono Nagrody im. ks. Leopolda Otto, które przyznano Ewangelickiemu Duszpasterstwu Wojskowemu oraz Polskiemu Towarzystwu Ewangelickiemu.

anszaf

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-29 08:06:23
Brzidok: "dziękowali Bogu za odzyskanie przez Polskę 100 lat temu niepodległości." Po co nam wojsko, rakiety, samoloty, przecież Bóg nas obroni, szkoda tylko że się w 1939 nie odezwał :D
2018-10-29 11:40:01
Bo-lek: Najpierw podziękowania a potem ohydna agitacja wyborcza przeprowadzona przez księdza przypominająca o 2 turze wyborów i o jedynie słusznym głosowaniu. Pozostał niesmak a widok przekupki na uroczystości przelał czarę goryczy.
2018-10-29 12:02:51
Mach: Dziwisz się, że ewangelicy, podobnie jak katolicy chcą mieć swojego burmistrza w Cieszynie. Te aspiracje są słuszne i uzasadnione dla każdej grupy wiernych mieniących się wyznawcami chrześcijańskimi. Zauważ, że na uroczystościach też był obecny urzędujący burmistrz Ryszard Macura i nikt nie przypisuje mu podobnego epitetu. Więc cienki Bo- lku, przeproś Panią.
2018-10-29 16:07:09
krzysztof.mm: ksiądz w mundurze, niezależnie od wyznania, to bez dwóch zdań obraza dla Pana Boga i kpina z baranków płacących za tę hucpę
2018-10-29 23:24:41
zeten: Też jest to dla mnie niepojęte, po co wojsko w kościele i po co ksiądz w wojsku? No bo co robiło to wojsko? ZABIJAŁO ! Nic tylko czekać na nowe tłumaczenie Biblii : 11 przykazanie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego, lecz jeśli uważasz, że on atakuje twoje państwo, to możesz go zabić. Bo państwo jest najważniejsze. Zastanawiające jest także to, że u takich muzułmanów mówimy na to ciemnota religijna ale u nas w chrześcijaństwie, to podstawa do świętowania i radowania się, że 100 lat temu ludzie (poniekąd chrześcijanie) zabijali się nawzajem.
2018-10-30 23:02:41
bronek91: zeten a jakbyś zagłębił się w treść piątego przykazania, co oznacza? Co wg Biblii zostało powiedziane żołnierzom? A co Biblia twierdzi w sprawie uderzenia w policzek?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: