Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pretekst do rozmów o sztuce, czyli warsztaty programu ''KANTOR''

Od poniedziałku (06.11) w Cieszynie odbywa się cykl warsztatów skierowanych do młodzieży, związanych z wystawą ''Brudnopisy'' Tadeusza Kantora. Warsztaty odbywają się w Galerii 12 Cieszyńskiego Domu Narodowego, w porozumieniu i współpracy z autorami wystawy oraz z krakowską Cricoteką. Cykl spotkań prowadzi Aleksandra Tubielewicz, współorganizatorka wystawy.

- Razem z Cricoteką w Krakowie stworzyliśmy kompleksowy program edukacyjny, w celu przybliżenia sztuki Tadeusza Kantora – powiedziała w rozmowie z portalem OX.PL Aleksandra Tubielewicz. – Wystawa jest pomostem, pomiędzy sztuką i człowiekiem oraz pretekstem do podjęcia rozmów o sztuce. Takie właśnie są cele warsztatów, które organizujemy.

W czasie trwania warsztatów, osoby biorące w nich udział przede wszystkim miały za zadanie zapoznanie się z wystawą oraz dopasowanie określonych dzieł, do odpowiednich pojęć: – Przede wszystkim chodzi nam o zaznajomienie się, albo nawet stworzenie własnych definicji słów „mecenas”, „kurator”, czy też „dzieło”. Pozwoli to na lepsze zrozumienie twórczości samego Kantora oraz szeroko pojętego teatru – tłumaczyła Tubielewicz.

Przybliżone zostały również poszczególne elementy wystawy. – Spójrzcie na te rysunku, które zostały przygotowane przez Kantora w czasie przygotowań do określonych wystawień – tutaj prowadząca wskazała na dzieła, powstałe przy pracach nad adaptacją „Balladyny”: – Kantor dokładnie rozrysował, nawet w jaki sposób aktor ma wstawać, czy wykonywać poszczególne ruchy. Każdy etap przedstawienia był zaplanowany w najdrobniejszych nawet szczegółach.

Po dokładnym zaznajomieniu się z wystawą, będącą autorskim pomysłem Tadeusza Kantora, osoby biorące udział w warsztatach podzieliły się na grupy i pracowały nad stworzeniem własnych definicji określonych pojęć. Praca była bardzo twórcza, a definicje zostały na koniec porównane. Za każdym razem uczestnicy warsztatów (które odbywają się cyklicznie, co kilka dni, bądź nawet codziennie) tworzą nowe definicje (jedna grupa uczestniczy w jednych warsztatach), jednak za każdym razem pojawiają się w nich wspólne elementy.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: