Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Prestiżowy tytuł dla miasta

Czeski Cieszyn odniósł duży sukces w 3 edycji konkursu MasterCard – Czeskiego Centrum Rozwoju. Został również sklasyfikowany na 6. miejscu w rankingu miast, który ocenia sytuację ekonomiczną w celu oceny ich kondycji finansowej oraz odpowiedzialności budżetowej


Prestiżową nagrodę oraz tytuł MasterCard Award of Excellence zdobył Czeski Cieszyna za trzy projekty, które zmieniają wygląd miasta i poprawiają jakość życia jego mieszkańców. W ramach tego konkursu opracowano także ranking sytuacji ekonomicznej czeskich miast w celu oceny ich majątku i odpowiedzialności budżetowej. Czeski Cieszyn wśród pięćdziesięciu innych miejscowości znalazł się na dobrej, szóstej pozycji. Badanie przeprowadzili eksperci z Akademii Ekonomicznej w Pradze, specjaliści MasterCard oraz Stowarzyszenie Czech Top 100.

Czeski Cieszyn z wielu realizowanych projektów wybrał do konkursu trzy projekty wspierające czesko-polską współpracę: Revitalpark 2010, Poprawę komunikacji i dostępności Cieszyna i Czeskiego Cieszyna oraz projekt rewitalizacji dzielnicy Svibice w Czeskim Cieszynie. Wszystkie te inwestycje finansowane są ze środków Unii Europejskiej lub budżetu centralnego. To nie jedyne projekty realizowane przez miasto, do konkursu nie wystawiono m.in stadionu przy ulicy Frydeckiej, czy rekonstrukcji Strzelnicy.

Opracowano także ranking sytuacji ekonomicznej czeskich miast w celu oceny ich majątku i odpowiedzialności budżetowej. Czeski Cieszyn znalazł się wśród 50. badanych miast, na szóstej pozycji – Wybieramy te projekty, na której jesteśmy w stanie pozyskać pieniądze z europejskich lub też innych źródeł. W czasie obecnie rozpoczynającego się u nas kryzysu, postanowiliśmy odłożyć niektóre projekty, które mogą na razie poczekać na lepsze czasy lub nowe unijne konkursy, po to, by nie zadłużać miasta. Przykładem takiej inwestycji jest rewitalizacji deptaka w centrum miasta – mówi burmistrz Vít Slováček. Wynik w rankingu bardzo ucieszył burmistrza – Jest to rezultat naszego ostrożnego zarządzania, szukania każdej korony, ale przede wszystkim poszukiwania i pozyskiwania środków zewnętrznych i dotacji na inwestycje sprzyjające rozwojowi miasta.

Wynik w rankingu i zaszczytny tytuł, jak ma nadzieję burmistrz miasta, w najbliższych latach sprzyjać będzie w pozyskiwaniu kolejnych środków z UE, oraz będzie pomocny w negocjowaniu z bankami kredytów na inne, ważne projekty realizowane przez miasto.
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: