Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Premie dla urzędników. Brenna, Ustroń, Skoczów, Goleszów, Hażlach

W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy zapytania do poszczególnych magistratów o premie dla urzędników miejskich. Do tej pory otrzymaliśmy odpowiedzi z Brennej, Ustronia, Skoczowa, Goleszowa i Hażlacha.

Poniżej zamieszczamy pełne odpowiedzi z poszczególnych urzędów.

Brenna: informuję, iż w 2020 roku pracownikom oraz kierownictwu Urzędu Gminy nie wypłacano premii.

Ustroń: Regulamin wynagradzania pracowników Urzędu Miasta Ustroń nie przewiduje dla pracowników „premii rocznych”. Pracownikom może natomiast zostać przyznana nagroda uznaniowa.

W 2020 roku pracownicy Urzędu Miasta Ustroń (z wyjątkiem Burmistrza) otrzymali w grudniu nagrody w łącznej kwocie 58.813,00 zł brutto. Wysokość nagród dla poszczególnych pracowników mieściła się w granicach od 230,00 zł brutto do 696,00 zł brutto.

Zróżnicowanie wysokości nagród nie było związane z zajmowanym stanowiskiem. W porównaniu do roku 2019 wysokość nagród utrzymana została na takim samym poziomie.

Skoczów: Regulamin wynagradzania pracowników Urzędu Miejskiego w Skoczowie nie przewiduje premii a jedynie nagrody, które zgodnie z regulaminem wypłacane są za dodatkowe prace wykraczające poza zakres obowiązków pracownika. Należy podkreślić, że nagrody wypłacane są w ramach planowanych środków na wynagrodzenia na dany rok.

W 2020 r. w Urzędzie Miejskim w Skoczowie, na nagrody wypłacane pracownikom wydatkowano łącznie 209 700 zł.
Średnia wartość nagród otrzymywanych przez pracowników wynosiła:

  • kierownictwo urzędu– od 3000 do 3400 zł (czyli na rękę: 2115 do 2398 zł, burmistrz nie otrzymuje nagrody)
  • naczelnicy wydziałów – 1000 do 2000 zł (czyli na rękę: 705 do 1410 zł)
  • urzędnicy – od 500 do 1550 zl (czyli na rękę: 352 do 1057 zł)
  • pracownicy obsługi – od 550 do 1300 zł ( czyli na rękę: 387 do 916 zł).

Podkreślam, że od przeszło dwóch lat pracownicy Urzędu Miejskiego w Skoczowie nie otrzymali żadnych podwyżek.

Osobiście ubolewam nad tym, że z powodu zmniejszenia przychodów gminy w związku z pandemią o ok. 2 mln. zł jak i ważnych wydatków, które ponosimy dla dobra naszych mieszkańców (np. 1,28 mln zł dopłaty do kosztu śmieci mieszkańców, 2 mln. zł. na zwiększony zakres wymiany nawierzchni dróg), nie stać nas na odpowiednie wynagradzanie pracowników. Wynagrodzenia w Urzędzie Miejskim w Skoczowie powszechnie uważane są za jedne z niższych a to nie sprzyja naborom na stanowiska urzędnicze oraz negatywnie wpływa na motywację. Staramy się jednak ważyć koszty tych wynagrodzeń pamiętając, że priorytetami są wydatki ponoszone w jak najwyższym stopniu na podstawowe potrzeby mieszkańców. Przy stosunkowo niskich zarobkach jednym z narzędzi pozwalających docenić dodatkowe zaangażowanie pracowników są nagrody, które i tak powinny być wyższe, gdyby tylko były na to środki.

Mirosław Sitko
Burmistrz Skoczowa

Goleszów: W gminie Goleszów nie stosuje się premii rocznych dla pracowników urzędu, a więc kierownictwa urzędu, naczelników wydziałów i kierowników biur oraz pozostałych urzędników obsługi. Informuję również, że w jednostkach podległych również nie stosuje się premii rocznych.

Hażlach: Pula rocznych nagród (za 2020 r.) wypłaconych w Urzędzie Gminy w Hażlachu wyniosła 51.540 zł, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego roku o około 40%.

Nagrody zostały wypłacone, jakkolwiek w ograniczonym zakresie. Należy pamiętać, że zespół ludzi którym kieruję, pomimo trudnej sytuacji dla wszystkich podmiotów, znacząco przyczynił się do:

  • pozyskania dodatkowych środków zewnętrznych (rekordowa kwota w naszej historii), dzięki którym możliwe było kontynuowanie oraz planowanie inwestycji poprawiających konkurencyjność naszej gminy

    - Warto zaznaczyć, że mówimy o pozyskanej kwocie (ponad 8 mln zł.), która przekracza wpływy z tytułu podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatków od spadków i darowizn oraz podatków od nieruchomości od osób prawnych i fizycznych. Generalnie środki te wynoszą prawie tyle, co wpływy z podatku PIT od naszych mieszkańców za 2020 rok.

  • zamknięcia wyniku budżetu nadwyżką w kwocie ponad 5 mln zł (dotąd kwota niespotykana w historii naszego samorządu)
  • normalnego funkcjonowania Urzędu Gminy. Już od kilku miesięcy (przy zachowaniu zasad DDM) obsługujemy mieszkańców. Każdy może do nas przyjść, co nie jest oczywiste w przypadku innych jednostek samorządowych

Aby to osiągnąć była potrzebna zgrana praca wszystkich pracowników, wymagająca ponadnormatywnego wysiłku, w tych trudnych dla nas czasach.
Rozkład premii przedstawia poniższa tabela:

Grzegorz Sikorski
Wójt Gminy Hażlach

Opracowanie: KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-01 15:49:33
Boska Adela: spokojnie, jeszcze trochę i PiS odetnie nas od takich stresujących informacji
2021-03-01 16:44:32
GusGus: To ja czekam na info o nagrodach z Istebnej.
2021-03-01 21:03:20
Mathia74: No brawo Skoczów. Wiekszość czasu Ratusz wyzamykany i wolny od natrętnych petentów, tylko dziurę w drzwiach wyryliście nazywając to szumnie wrzutnią i tylko na taki kontakt z urzędem zezwoliliście petentom bo przecież nie mieszkańcom, a Wy se k...a nagrody dajecie gdzie wszędzie naczelnik jęczy, że dochody Gminy mniejsze bo covid, a niech Was... ha tfu...
2021-03-02 08:18:33
Bry-niok: Za co w Brennej mają dostać premie że tyle długu narobili? W Brennej trzeba chociaż 10 ludzi zwolnić z gminy a mops zamknąć bo nic tam nie robią a wielkie pieniądze biorą tak właśnie rządzą PO-wcy....widać efekt długi i jak najwięcej ludzi znajomych przyjętych żeby grabić.
2021-03-02 08:46:45
wojtoj: Nie do końca rozumiem czemu o co chodzi w całej tej gównoburzy z nagrodami. Urząd to miejsce pracy jak każde inne, podobnie jak w innych miejscach pracy jest zapewne budżet, w tym budżet na wynagrodzenia i premie. U "prywaciarzy" premie, nagrody też są. W urzędach pracują tacy sami ludzie jak w innych miejscach pracy - też mają rodziny, dzieci, hobby. Burmistrz jako szef również musi mieć narzędzia motywacyjne dla pracowników. P.S. ***** ***
2021-03-02 09:35:49
wyśmienity cwaniaczek: pisowskie złodzieje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2021-03-02 14:03:16
ciotka matylda: Z pewną taką nieśmiałością przypomnę co mówił Pan Prezes Jarosław Kaczyński w roku pańskim 2018, uzasadniając obniżkę płac samorządowcom i posłom. ,,Chodzi o to, by politycy byli czyści, wolni od oskarżania, podejrzeń, że są w polityce dla pieniędzy, by to wszystko było skromne - stwierdził Jarosław Kaczyński, lider PiS na konferencji prasowej w kwietniu 2018 r.,, Ewentualne wulgaryzmy w stylu skromnego wójta Pcimia proszę wysyłać na Berdyczów! Również ewentualne pochwały i zachwyty nad obecną władzą radzę słać tamże! Efekt będzie taki sam. Im się te nagrody po prostu należały jak wrzeszczała Beata Szydło! Czy jeszcze ktoś ma wątpliwości?!
2021-03-02 14:03:24
ciotka matylda: Z pewną taką nieśmiałością przypomnę co mówił Pan Prezes Jarosław Kaczyński w roku pańskim 2018, uzasadniając obniżkę płac samorządowcom i posłom. ,,Chodzi o to, by politycy byli czyści, wolni od oskarżania, podejrzeń, że są w polityce dla pieniędzy, by to wszystko było skromne - stwierdził Jarosław Kaczyński, lider PiS na konferencji prasowej w kwietniu 2018 r.,, Ewentualne wulgaryzmy w stylu skromnego wójta Pcimia proszę wysyłać na Berdyczów! Również ewentualne pochwały i zachwyty nad obecną władzą radzę słać tamże! Efekt będzie taki sam. Im się te nagrody po prostu należały jak wrzeszczała Beata Szydło! Czy jeszcze ktoś ma wątpliwości?!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: