Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Prawo jazdy dostaną na próbę

Do tej pory kierowcy, którzy za wykroczenia drogowe uzbierali punkty karne musieli powtórnie zdać egzamin. Ustawa wprowadzona przez Sejm wiele w tym temacie zmieni, a wszystko po to, by zmniejszyć liczbę wypadków drogowych.

Sposobem na zapobieganie wydawaniu praw jazdy osobom, które prowadzić pojazdów nie powinny ze względu na stan zdrowia będzie ankieta zdrowotna. To kolejna istotna zmiana. Ankieta wypełniana będzie pod rygorem odpowiedzialności karnej. Następnym celem ustawy jest podniesienie kwalifikacji instruktorów oraz zobowiązanie ośrodków szkolenia do przekazywania informacji o kursach i ich uczestnikach samorządowi powiatowemu.

Młodzi kierowcy swoje prawo jazdy dostaną na próbę, a kierowcy „ze stażem”, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych za popełnione wykroczenia drogowe, zamiast na ponowny egzamin trafią na kurs reedukacyjny.

Ci, którzy dokument prawa jazdy kategorii B uzyskali po raz pierwszy będą pod szczególnym nadzorem. Pięcioletni okres próbny czeka także kierowcę, który zbierze w ciągu roku 24 punkty karne i więcej. Jeśli jednak po przejściu kursu  reedukacyjnego w ciągu kolejnych pięciu lat powtórzy się „historia z punktami” delikwent taki straci prawo jazdy i będzie musiał jeszcze raz nie tylko zdać egzamin, ale również i cały kurs.

Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje również nowe kategorie . Zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Będzie je można wyrobić od 14 roku życia. Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, a pozostałe przez pięć lat.

 

bsk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: