Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Prapremiera najnowszej sztuki

Najnowsze przedstawienie Sceny Polskiej rozpoczyna się tak, jak najzwyklejsza próba w teatrze. Przychodzi reżyser, spotykają się aktorzy. Tyle tylko, że tutaj pojawiają się również Hermes, Demeter, Kora, Pandora, Hera, Atena, Afrodyta, Zeus, Minos, Dedal, Ikar, Parys. W ich role wcielają się: Ewa Kus, Lidia Chrzanówna, Barbara Szotek-Stonawski, Ryszard Malinowski, Dariusz Waraksa, Ryszard Pochroń, Mariusz Osmelak, Waldemar Cudzik. Prapremiera spektaklu według najnowszej sztuki Macieja Wojtyszki "Hermes przeszedł, czyli mitologia grecka" odbyła się w sobotę. Wyreżyserował ją Bogdan Kokotek, autorem scenografii i projektów kostiumów jest Krzysztof Małachowski, muzykę napisał Zbigniew Siwek.

Maciej Wojtyszko jest reżyserem filmowym i teatralnym, pisarzem, scenarzystą i eseistą. Sztukę "Hermes przyszedł" napisał specjalnie na zamówienie Sceny Polskiej w Czeskim Cieszynie. Wrócił w niej do losów bogów i mitologicznych herosów, które wprawdzie znamy, ale dość pobieżnie. Dlatego każde przypomnienie jest ciekawe i pouczające, szczególnie, gdy spektakl zrobiony jest wartko, z odpowiednią dozą humoru, a także grą aktorską bez zastrzeżeń.

Przed sobotnią prapremierą w galerii czeskocieszyńskiego teatru odbył się wernisaż wystawy Zaolziańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Swoje prace zaprezentowali Wiesław Przeczek, Marek Santarius, Kazimierz Branny. Była też promocja książki Wojciecha Zamarowskiego "Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej", którą wydało wydawnictwo Wideograf II z Katowic. Jeśli ktoś chciał pogłębić wiedzę prezentowaną chwilę potem na scenie, miał do tego znakomitą okazję.

źródło: naszemiasto.pl
dodał: J.K.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: