Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pracują nad ''Rajską jabłonką''

Sprawa bynajmniej nie dotyczy hodowców drzew owocowych, a trupy teatralnej Sceny Polskiej, która przygotowuje, na swój zbliżający się jubileusz 65-lecia, sztukę stela - ''Rajską jabłonkę'' Andrzeja Niedoby.

W Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego trwają próby sztuki „Rajska jabłonka” Andrzeja Niedoby w reżyserii Bogdana Kokotka. Prapremiera odbędzie się z okazji jubileuszu 65-lecia Sceny Polskiej 24 września br.

Wczoraj (wtorek 21 czerwca) z zespołem artystycznym Sceny Polskiej spotkał się autor sztuki, Andrzej Niedoba. Przybliżył aktorom genezę powstania utworu, opowiedział również o przeżyciach swoich krewnych, których losy opisane są w tekście. „Rajska jabłonka” powstała w latach 80. XX wieku i dedykowana była stryjowi autora, czyli Władysławowi Niedobie, założycielowi Sceny Polskiej. Opowiada o losach mieszkańców Śląska Cieszyńskiego od czasów I wojny światowej do lat 80.

W latach 80. nie doszło jednak do realizacji sztuki w Scenie Polskiej, a później autor nie wyraził zgody na jej wystawienie w żadnym teatrze. Ponieważ sztuka napisana jest gwarą, a sceny teatralne chciały zamienić tekst na język literacki.

Jak zapowiada Joanna Wania, w jubileuszowym spektaklu Sceny Polskiej wystąpi cały zespół artystyczny.

vdka


 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: