Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Prace w Klasztorze zakończone

Zespół Klasztorny Elżbietanek to zabytkowy klasztor i kościół cieszyńskich zakonnic. Pierwszy klasztor elżbietański powstał w Cieszynie w XVIII wieku, jednak spłonął podczas pożaru w 1789 roku. Obecna siedziba zgromadzenia to budynki wzniesione w pierwszych latach XX wieku. Siedziba zakonnic zlokalizowana jest przy ulicy Katowickiej i Liburnia w Cieszynie. W drugim tygodniu listopada przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach dokonali odbioru inwestycji realizowanej w budynku Elżbietanek w Cieszynie.

Oprócz klasztoru i kościoła w budynkach znajduje się również centrum medyczne Sióstr Elżabietanek oraz Dom Pomocy Społecznj.

Zespół  budynków ma więc nieco ponad 100 lat, a do rejestru zabytków został wpisany końcem 2002 roku. Na czym polegały prace, nadzorowane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach? - Choć zakres wykonanych robót nie jest spektakularny, gdyż nie wpłynął zasadniczo na wygląd zabytku, to jednak ma fundamentalne znaczenie dla poprawy kondycji technicznej ścian przyziemia i pozwoli utrzymać zabytkową substancję w jak najlepszym stanie. Ww. zakres robót zrealizowany został dzięki zaangażowaniu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety III Zakonu Regionalnego św. Franciszka w Cieszynie przy dofinansowaniu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – wyjaśnili przedstawiciele instytucji.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-13 17:04:46
św. Patryk.: umarł kamerdynał, niech żyje "Król"! - youtu.be/0HSGe7F1w4Y
2020-11-13 17:11:51
Antykler Forte: "Nie jest jednak prawdą, że fala seksualnych i korupcyjnych skandali uderzająca w Kościół wynika z jakiejś dramatycznej eksplozji rozpasania wśród kleru. Kard. Gulbinowicz nie jest pierwszym księciem kościoła, który włożył komuś rękę do spodni. Kard. McCarrick nie był pierwszym zboczeńcem w sutannie, który awansował na najwyższe szczeble. Ksiądz Jankowski nie był pierwszym prałatem mającym słabość do dzieci. Abp. Głódź nie był pierwszym hierarchą ukrywającym zboczeńców. Kard. Dziwisz nie jest pierwszym zausznikiem papieża, oskarżanym o chciwość i wysługiwanie się złu. Wszyscy oni razem pod względem chciwości i rozpasania do pięt nie dorastają papieżowi Aleksandrowi VI (Borgii) ani tysiącom innych kardynałów, biskupów, plebanów i szarych mnichów, którzy mogliby dobrze żyć z 500+."
2020-11-14 10:07:52
koszor: „Albowiem my wszyscy musimy stanąć przed sądem Chrystusowym, aby każdy odebrał zapłatę za uczynki swoje, dokonane w ciele, dobre czy złe.” (II List do Koryntian 5,10). Każdy osobiście zda sprawę ze swojego życia, nawet jeśli na Ziemi ktoś uniknie konsekwencji swoich czynów.
2020-11-14 10:25:40
koszor: Forte- wielu katolików, w tym ja, chce uczciwego sądu dla każdego przestępcy, także księży. Dziwi mnie, jak ktoś pisze, że wszyscy katolicy są obłudni i zgadzają się na tuszowanie przestępstw popełnionych przez księży. Nie, nie zgadzamy się, w żadnym wypadku. Czy to jest celebryta, ksiądz, polityk czy sprzątaczka ( bardzo szanuję te Panie, ich praca daje czasem więcej dobrego , niż dziesięciu polityków)- każdy ma być uczciwie sądzony.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: