Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

POŻAR KOŚCIOŁA NA STECÓWCE

Przez całą noc strażacy walczyli z pożarem drewnianego kościoła na Stecówce. Niestety, świątynia niemal cała spłonęła.
Dzisiaj w nocy spłonął drewniany kościółek pw. Matki Boskiej Fatimskiej znajdujący się na Stecówce. Mieszkaniec okolicznych domów po godzinie pierwszej zauważył pożar na dachu kościoła, poinformował wszystkie służby. Podczas akcji gaśniczej wyniesiono część przedmiotów znajdujących się w kościele – informuje nadkomisarz Wojciech Maciejczyk z cieszyńskiej policji.
 
Jak dodaje, w kościele znajdował się przeciwpożarowy system alarmowy, który zadziałał, jednak ogień był na tyle duży, że strażakom nie udało się uratować świątyni.
 
Jak informuje straż pożarna z Ustronia, doszczętnie spaliła się drewniana konstrukcja dachu, oraz część ścian. W sumie w akcji brały udział 23 zastępy straży pożarnej. Akcja zakończyła się po siódmej rano.
 
Nie wiadomo jaka była przyczyna pożaru. Jednak jak dodaje nadkom. Wojciech Maciejczyk, z informacji, które przekazał proboszcz parafii, cały kościół miał wymienioną instalację elektryczną. Drewniany kościółek na Stecówce został wybudowany w połowie lat pięćdziesiątych minionego wieku.

Aktualizacja godzina 9:55
 
Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, proboszcz parafii Ks. Grzegorz Kotarba zauważył ogień od strony wejścia i wieży kościelnej. W rozmowie z KAI podkreślił, że elektryczność w świątyni była wyłączona. Mam nadzieję, że to nie było podpalenie. Sprawę bada policja – dodał i zaznaczył, że w kościele znajdował się przeciwpożarowy system alarmowy. Choć system zadziałał, pokryta gontem świątynia spłonęła niemal całkowicie.

Rzecznik prasowy Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Cieszynie Michał Swoboda poinformował, że gdy na miejsce pożaru dotarła pierwsza jednostka cały kościół, kościół znajdował się już w ogniu. Cały kościół wraz z wyposażeniem uległ kompletnemu spaleniu. Akcja gaśnicza zakończyła się po godz. 7.00.  Podczas akcji ratowniczej udało się ocalić część przedmiotów liturgicznych i wyposażenia świątyni. Mimo dużej temperatury, strażacy wynieśli z płonącego kościoła tabernakulum z Najświętszym Sakramentem.
 

Aktualizacja godzina 15:26

Wstępne informacje od biegłego, który cały czas pracuje przy kościele na Stecówce, wskazują na to, że przyczyną powstania pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Jak informuje Wojciech Maciejczyk z cieszyńskiej komendy policji. Uruchomione były dwa obiegi prądu. Jeden z nich zasilał dzwonnicę, drugi ogrzewanie. Ono samo było wyłączone, ale prąd do nich dochodził. Biegły wstępnie określił, że najprawdopodobniej ogień powstał w wyniku spięcia w jednym z tych dwóch źródeł. System alarmowy nie wskazywał, by ktokolwiek w nocy wchodził do kościoła.

 
Jan Bacza
 
 
Wideo:

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: