Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Powstanie nowa ścieżka

Kończyce Wielkie będą miały nową atrakcję. W dodatku jakże pożyteczną. Urząd Gminy wspólnie z Komisją Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie planuje utworzenie tam przyrodniczej ścieżki edukacyjnej.

Już teraz Kończyce słyną z okazałych dębów będących pomnikami przyrody. Młodzież szkolna często wyrusza tam na lekcje botaniki w terenie. - W Kończycach Wielkich, przy ulicy Dolnej, rosną dwa szczególne okazy, którym w 2005 roku Wojewoda Śląski nadał imiona cieszyńskich książąt piastowskich. Liczący ponad 750 lat „Mieszko” to najstarszy dąb na Śląsku o obwodzie pnia 910 cm i wysokości 35 m, co zapewnia mu miejsce w grupie piętnastu największych dębów w Polsce. Młodszy i mniejszy „Przemko” ma około 450 lat, 30 m wysokości i 550 cm obwodu. W Kończycach Wielkich jest ponadto pięć innych dębów uznanych za pomniki przyrody: trzy w wieku około 450 lat (obwody od 410 do 543 cm) rosną na skraju lasu graniczącego z parkiem przy ulicy Zamkowej, jeden w wieku około 350 lat (obwód 440 cm) w pobliżu folwarku „Karłowiec” przy ulicy Zamkowej oraz kolejny nad potokiem Wschodnica (355 cm). Ponadto w granicach planowanej ścieżki przyrodniczej znajduje się 18 innych drzew o rozmiarach pomnikowych a są to dęby, lipy, kasztanowce, buki, jesion, i grab – wylicza walory przyrodnicze Kończyc Wielkich Jan Machała, przewodniczący Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie.

Ścieżka, która ma powstać, ma ukazać nie tylko ciekawe drzewa, ale także inne rośliny oraz zwierzęta zamieszkujące okolicę. W dodatku przejść nią, podziwiając przepiękną okolice i ucząc się o przyrodzie będzie można samemu. Na znakowanej, czterokilometrowej ścieżce edukacyjnej stanie bowiem osiem tablic informacyjnych, na których zwiedzający wyczyta mnóstwo ciekawych i rzeczowych informacji o otaczającej go przyrodzie.  - Chcemy zrealizować projekt korzystając z środków małych projektów Lokalnej Grupy Działania. Małe projekty nie mogą przekroczyć kwoty 25 tysięcy, w niej więc musimy się zmieścić - mówią zaangażowani w pomysł radni gminy Hażlach. 

Projekt realizować będą przy współpracy z Oddziałem PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie. To PTTK-owscy znakarze wymalują na drzewach znaki umożliwiające przejście ścieżki nawet tym, którzy w Kończycach znaleźli się niespodziewanie i nie mieli okazji zaopatrzyć się w folder z mapką trasy. Treść tablic przygotuje Jan Machała, przewodniczący Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, a ich techniczne wykonanie gmina zleci odpowiedniej firmie. A później nic, tylko wyruszyć na edukacyjny spacer czy to samemu, czy z rodzina, czy z uczniami. 

(indi)

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: