Powstanie nowa droga

Pomiędzy Jaworzynką a Čierne - Skalité rozpocznie się drugi etap budowy połączenia komunikacyjnego. Projekt partnerski otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 2 364 028,29 euro.

„Budowa transgranicznego połączenia komunikacyjnego Jaworzynka – Čierne - Skalité – etap 2” - tak brzmi oficjalna nazwa projektu, którego całkowita wartość wynosi 2,83 mln euro. Wnioskodawcy uzyskali dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych. Dzięki temu rozpoczną się dwie inwestycje, których realizacja spowoduje utworzenie nowego połączenia komunikacyjnego pomiędzy gminami w Polsce i Słowacji.

- Pierwszy etap planowanej inwestycji polegał na modernizacji i utworzeniu dróg dla mieszkańców gmin Istebna i Čierne. Powstało dzięki temu ponad 10 km nowej nawierzchni. Drugi etap pozwoli na ostateczne połączenie tych miejscowości – powiedział Wiesław Legierski, odpowiedzialny za projekty unijne w Urzędzie Gminy w Istebnej. Zakres projektu obejmuje po polskiej stronie granicy budowę 715m nowej drogi oraz mostu na potoku Czadeczka, natomiast Obec Čierne (przy współudziale Obec Skalité) buduje 205m nowej drogi i modernizuje 1800m powstałej już jezdni, a także stworzy most w jednym ciągu komunikacyjnym.

 - Będzie to droga przeznaczona przede wszystkim dla mieszkańców oraz turystów, którzy w krótkim czasie będą mogli przemieszczać się pomiędzy dwoma państwami. Nie przewiduje się, aby z jezdni korzystały np. samochody ciężarowe – informuje Legierski. Początek inwestycji planowany jest na grudzień bieżącego roku, natomiast jej finalizacja nastąpi w 2018 roku.

- W tej chwili jesteśmy na etapie zawierania umowy o dofinansowanie. Na początku przyszłego roku chcemy rozpocząć proces wyłonienia wykonawcy projektu, tak by w drugim kwartale 2017 roku rozpocząć już właściwą inwestycję. - zapewniają urzędnicy w Istebnej.

Jak twierdzą urzędnicy realizacja projektu wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy w regionie, zwiększy jego atrakcyjność, przyspieszy procesy integracji i poprawi ciągle dobrze układająca się współpracę Istebnej z sąsiadami.

Mateusz Bielesz

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją