Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powstała monografia o Hażlachu

Gmina Hażlach została wzięta pod lupę naukowców. Efektem prac badawczych jest monografia „Krajobraz jako narzędzie rozwoju. Gmina Hażlach”.

Początkiem 2022 roku ukazała się monografia „Krajobraz jako narzędzie rozwoju. Gmina Hażlach”, autorstwa dr. inż. Bartłomieja Buławy, dr. Piotra Buławy i Pauliny Nagel – naukowców z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. W publikacji można znaleźć m.in. analizę działań władz Gminy Hażlach, dotyczących krajobrazu w Gminie.

Z publikacji wyłania się obraz działania samorządu na rzecz krajobrazu – krajobraz w tym przypadku jest traktowany jako coś, co ma znaczący wpływ na dobro wspólne społeczności oraz jako narzędzie rozwoju gminy – Krajobraz bez wątpienia może być uznawany za narzędzie rozwoju, ponieważ dzięki modernizacjom, udało się nie tylko zaktywizować społeczność, która może teraz korzystać z szerokiej oferty kulturalnej, ale również przyciągnąć turystów i stworzyć swojego rodzaju markę, Dom Przyrodnika, która jest rozpoznawalna nie tylko w gminie, ale również w powiecie, województwie, a także poza granicami Śląska  – mówił w rozmowie z portalem OX.pl Grzegorz Sikorski, Wójt Gminy Hażlach.

Wójt w rozmowie podkreślał również, że przez kilka lat przestrzeń publiczna w Hażlachu uległa modelowemu przeobrażeniu. Krajobraz jest traktowany jako niesamowity potencjał, który należy chronić, wzmacniać i oczywiście wykorzystywać - Przebudowano centrum Hażlacha, za co Marszałek Województwa Śląskiego przyznał nagrodę w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa w 2021 roku. Dla wielu teren ten stał się inspiracją, wystarczy przypomnieć wizytę studyjną władz Jastrzębia-Zdroju, które w swoich działaniach wzorowały się na hażlaskiej inwestycji. W Kończycach Wielkich w oparciu o postać hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein zrewitalizowano „stare” centrum – przeprowadzono termomodernizację budynku dawnego gimnazjum, wybudowano boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, stworzono ścieżkę zdrowia imienia hrabiny wraz z siłownią plenerową. Jednak przede wszystkim stworzono warunki do rozwoju enoturystyki, czyli turystyki winnej, której centralnym punktem ma być kończycki pałac wraz z winnicą. Hażlaski samorząd bardzo wspiera ten pomysł oraz lokalnych winiarzy, będących kołem zamachowym tej idei, która doskonale wpisuje się w nowe trendy związane z work-life balance, slow life, slow food, zarządzaniem zdrowiem, ekologizacją gospodarki czy podniesieniem świadomości w zakresie wyborów konsumenckich – wylicza Sikorski.

Zmiany nie dotyczą jednak tylko wybranych sołectw, ale całej gminy, W Pogwizdowie przebudowany został Dom Macierzy oraz biblioteka, wokół szkoły stworzono nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny. Na ukończeniu są prace związane z opracowaniem dokumentacji technicznej w zakresie przebudowy ulicy Cieszyńskiej i Katowickiej, dzięki czemu centrum. W Rudniku, który leży w obszarze Natura 2000, powstał Park Sensoryczny. W Zamarskach przygotowywana jest jak do tej pory największa inwestycja w zakresie przebudowy Domu Ludowego. Z kolei Brzezówka, która ma prawdziwie rolniczy charakter, stawia na sport i teren rekreacyjny. Zielony Domek wraz z najbliższym otoczeniem jest miejscem to miejsce, w którym wypoczywać mogą całe rodziny– siłownia, plac zabaw czy boisko stwarzają niepowtarzalną okazję do relaksu i wypoczynku.

Sikorski zaznacza, że nie zamierza spoczywać na laurach, ponieważ w Gminie Hażlach drzemie ogromny potencjał, który należy wykorzystać – Zawsze podkreślałem, że gmina Hażlach ma ogromny potencjał, który drzemie w mieszkańcach i otaczającym nas krajobrazie. Trzeba go było tylko umiejętnie wydobyć oraz wyeksponować. Działania te realizowane są już od kilku lat, przy znacznym wsparciu środków zewnętrznych. Pierwsze efekty już są widoczne w postaci nagród i wyróżnień, jakie otrzymuje hażlaski samorząd w różnych prestiżowych konkursach. Jednak największą nagrodą dla mnie jest zadowolenie samych mieszkańców, którzy doceniają zmiany zachodzące w ich miejscowościach – mówi wójt Grzegorz Sikorski.

Wydawnictwo można bezpłatnie pobrać w formacie pdf ze strony internetowej Wydawnictwa Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-26 09:21:17
tom lem: ... dziś to naukowcem może zostać każdy;-) tylko z tej nauki nic nie wynika, oprócz ględzenia lokalnego "polityka".
2022-01-26 15:28:02
św. Patryk.: ględzisz tu cieciu lokalnie od dawna ale nikt cię "politykiem" nie nazwie, tym bardziej naukowcem
2022-01-26 15:51:23
tom lem: ... znalazł się i święty ;-)
2022-01-26 16:12:23
Fanga_w_Nos: Kochani przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli… generalnie w tej gminie nie jest źle, a nawet jest dobrze. Można zarzucić wójtowi, że tak wszystko po „ekspercku” chce robić, ale może to plus, bo czego w tym kraju brakuje to właśnie ludzi kompetentnych, którzy jeszcze chcą coś zrobić dla kogoś. Co by tu nie mówić w ciągu kilku lat gmina wypiękniała. Widać to zwłaszcza jak dłużej się tam nie było. Czy kierunek ekspercki jest dobry? Tak, ale pod warunkiem, że zostanie się tym samym, „równym” chłopem na co dzień, czyli woda sodowa nie uderzy do głowy (broń Boże od tego). Trzymam kciuki i powodzenia!
2022-01-26 21:29:50
Korn82: Zadupie cesarskie jak te kończyce
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: