Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sejmik. Radni apelują o szczepienia

Na wczorajszej (25.01) sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego gościł między innymi Jan Kawulok - przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego oraz dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego. Odczytał on apel radnych wojewódzkich dotyczący szczepień przeciw COVID-19.

Pełna treść apelu:

Wobec nasilenia się pandemii COVID-19 w całym kraju, codziennie tysięcy zachorowań i setek zgonów z tego powodu oraz narastającego przeciążenia systemu ochrony zdrowia, my - radni województwa śląskiego apelujemy do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, którzy jeszcze nie zaszczepili się przeciwko COVID-19, aby bezzwłocznie to uczynili. Szczepienia są naukowo potwierdzonym, najlepszym i bezpiecznym sposobem zapobiegania ciężkiemu przebiegowi COVID-19 oraz hospitalizacjom i zgonom z jego powodu.

Wobec narastania odsetka zakażeń szczególnie zakaźnym wariantem Omikron, apelujemy również do wszystkich już zaszczepionych dwoma dawkami o przyjęcie dawki przypominającej szczepionki, kiedy tylko będzie to ze względów medycznych wskazane, co jest niezbędne dla jak najlepszej ochrony przed tym wariantem koronawirusa

- Wśród radnych mamy trzech lekarzy, z różnych ugrupowań politycznych. Ich opinia była bardzo podobna - przymus niewiele da, ale trzeba próbować - mówił do radnych Kawulok. - Przyjęliśmy taką metodę działania, że my jako radni apelujemy do innych radnych, ci do kolejnych lub do swoich rodzin czy pracowników, bo bardzo często jesteśmy też pracodawcami. Wszystkich nie uda się przekonać, to nierealne, ale jest spora grupa do zagospodarowania. Jeśli jedna osoba zaszczepiona przekona jedną niezaszczepioną - wprawdzie nie mielibyśmy wyniku 120%, bo tyle wskazywałaby matematyka, bo mamy około 60% zaszczepionych - ale olbrzymim sukcesem byłoby, gdyby 85-90% mieszkańców by się zaszczepiło. Sam się z tym problemem zmagam, bo jako pracownicy służby zdrowia jesteśmy jako jedyna grupa w Polsce zobligowani do zaszczepienia się od 1 marca. Bardzo intensywnie nad tym pracujemy. 100% zaszczepionych pewnie nie będzie, ale ponad 90% w jednostce, którą kieruję, z pewnością już tak - dodał.

Do jego słów odniósł się również obecny na sesji Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie. - Te apele sejmiku są zasadne, ponieważ chciałem powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że na oddziale zakaźnym naszego szpitala od blisko dwóch miesięcy nie mamy pacjentów, którzy byliby zaszczepieni. Wszyscy, którzy chorują - a chorują bardzo ciężko na COVID-19 - są niezaszczepieni. Oczywiście trafiają się pacjenci zaszczepieni, ale dowiadujemy się o tym gdy przychodzi z inną jednostką chorobową, robi test na izbie przyjęć i wychodzi wynik pozytywny, mimo zaszczepienia i braku objawów. Wtedy leczymy go na tę chorobę, która jest jego największym problemem. To właśnie dzięki temu, że się zaszczepi, to żyje, może mieć leczoną chorobę współistniejącą i nie stanowi obciążenia dla systemu ochrony zdrowia - przekonywał.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-26 08:03:29
Marx.: wstydu nie mają partyjni apelanci - PiS wozi się na pandemii jak wcześniej na katastrofie w Smoleńsku, liczy się tylko PR i sondaże, w rządzie pełno niezaszczepionych, totalny imposybilizm, z marszu potrafią jedynie zakładać podsłuchy, podwyższać podatki - radzę radnemu Kawulokowi do swoich partyjnych szefów apelować
2022-01-26 08:08:02
: Zawijam kiece i lece.
2022-01-26 09:05:15
: "dowiadujemy się o tym gdy przychodzi z inną jednostką chorobową, robi test na izbie przyjęć i wychodzi wynik pozytywny, mimo zaszczepienia i braku objawów. Wtedy leczymy go na tę chorobę, która jest jego największym problemem" Czyli gdyby był niezaszczepiony, bez objawóa, to byście go geniusze nie leczyli? W Bielsku na SOR umarł 30-kilko latek, który przez kilka godzin czekał w karetce z tętniakiem. Nie przyjmowali go bo niezaszczepiony i testowali do skutku, prokuratura prowadzi śledztwo. Panie dyrektorze - gratuluję zatem podejścia do sprawy.
2022-01-26 09:16:24
tom lem: ...niektórym się marzy łańcuszek szczęścia covidovego w 90%, ale 10 % chyba straci pracę (?) przy takim kierownictwie jakie reprezentuje segregacją covidową dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Ten to powinien odpowiedzieć przed sądem, za leczenie wybranych" w jego szpitalu" i segregację.
2022-01-26 09:28:04
tom lem: ... czy aż tak głupi (?) oficjalnie przyznając, że niezaszczepieni są nieleczeni i obserwowani na co zejdą. Nieważne czy covida, czy współistniejące, ważne że statystyki covidowe podnoszą i taxa inna.
2022-01-26 10:48:45
Vito: Skoro trzecia dawka działa na omikrona to po co pfizer testuje ponoć nowa szczepionkę na omikrona właśnie? A rok temu mówili że szczepionka w 92% chroni przed zakażeniem. To skąd te miliony covidow? No i ciekawostka, gdzie najwięcej wyszczepien tam najwięcej zarazen.
2022-01-26 13:22:16
miriam11: Wszyscy radni sejmika proszeni są o upublicznienie swoich świadectw szczepień przeciwko Covid.
2022-01-26 14:57:30
św. Patryk.: tak jak tow. Kawulok proponuje to owszem, działa, ale odrywanie b a n d y oszustów i złodziei z PiS od k o r y t a - jeden za drugim wyborcy otwierają oczy na tę bezczelną bolszewicką h u c p ę, to dlatego słupki wam spadają towarzyszu - tow. Kawulok zaprotestuje, że teraz jak mają nieograniczony Szmal, Kurwizję i Pegasusa to im nikt i nic nie przeszkodzi wygrywać wybory jak będą chcieli - no zobaczymy towarzyszu, tacy choćby Ceausescu, Honecker czy Jaruzelski, podobnie myśleli i mając podobnie, ze swoimi Securitate, Stasi, SB - się pomylili, niektórzy bardzo boleśnie
2022-01-27 09:56:21
bolo 5064: Czołem.Jest pewien drastyczny sposób aby "zachęcić" do szczepienia.Uzależnić wpłatę "plusów" od zaszczepienia.Oczywiście po tym wpisie liczę tylko na "kciuki w dół",ale jest demokracja i mogę sobie tak myśleć. Nara.
2022-01-27 11:57:14
Marx.: a mnie się ten pomysł podoba, dałem plusa
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: