Powstaje Szkoła Radnych XXI
- Praca radnych w coraz większym stopniu opiera się na umiejętności dialogu i współpracy ze społeczeństwem, na budowaniu sieci partnerskich i dzieleniu się odpowiedzialnością, dlatego tak bardzo potrzebne jest wyposażenie przyszłych radnych w umiejętności związane z zarządzaniem różnorodnością, empatią, słuchaniem, komunikacją, budowaniem sieci współpracy lokalnej na rzecz osiągania konkretnych celów. – Mówi Maria Rogaczewska, badaczka instytucji samorządowych z Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
To można wyczytać z programu przygotowanego przez liderów Transgranicznego Centrum Wolontariatu, cieszyńskiego stowarzyszenia, które organizuje szkołę radnych. – To propozycja dla każdego, niezależnie od wieku, światopoglądu czy miejsca zamieszkania. Jest wiele wspaniałych osób, utalentowanych w zakresie aktywności obywatelskiej. Są bardzo często nie doceniane a ich zaangażowanie nie jest w pełni wykorzystane. – Mówi Michał Paluch jeden z liderów TCW.
Organizatorzy zwracają przy tym uwagę na wyzwania czasu, z jakimi muszą zmierzyć się miasta naszego regionu. – Wygrają te miasta, które postawią na budowanie kapitału ludzkiego i intelektualnego swoich mieszkańców. Emigracja, bezrobocie, brak oferty dla młodego pokolenia to główne bariery w zrównoważonym rozwoju. Trzeba nabyć nowych kompetencji, żeby móc to pomału zmieniać. – Zaznacza Wojciech Szczurek, prezes Transgranicznego Centrum Wolontariatu.
Szkoła radnych nie jest finansowana z żadnego zewnętrznego źródła. Organizatorzy przewidują składki 100 złotych za każdy z czterech zjazdów szkoły. Składka ta ma pokryć koszt wynajmu sali, catering, dietę zaproszonych ekspertów oraz pomoce dydaktyczne. Jeśli uda się zebrać minimum 25 chętnych szkoła wystartuje już w ostatni weekend marca. Merytorycznego wsparcia dla szkoły ma udzielić między innymi Przemysław Major, wieloletni koordynator Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego, doświadczony samorządowiec i przewodniczący Rady Miejskiej w Bieruniu. – Obserwowałem samorządy w USA i w Niemczech i sam pracuję w samorządzie. Dziś wiem, że o skuteczności takiej pracy świadczy wcześniejsze przygotowanie. Kluczem jest edukacja. Dlatego inicjatywa młodych cieszyniaków jest niezwykle cenna, w skali całego kraju. – Przekonuje Major.
Każdy zainteresowany może zapoznać się z regulaminem szkoły i formularzem zgłoszeniowym dostępnymi na stronie: http://www.transgraniczni.eu/radni/ Organizatorzy proszą o nadsyłanie zgłoszeń do 24 marca.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
