Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powstaje nowe stowarzyszenie gminno-powiatowe

W 2021 roku rozpoczyna się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Aby efektywniej pozyskiwać fundusze unijne, gminy z powiatów cieszyńskiego, bielskiego oraz żywieckiego postanowiły powołać Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego "Aglomeracja Beskidzka". Na czym konkretnie będzie polegać jego działalność?

- Powstaje forma stowarzyszenia, która będzie się starać lobbować i pozyskiwać środki unijne do naszego regionu. Takie organizacje działają już w innych częściach Polski i ich funkcjonowanie rzeczywiście pokazuje, że efekty wsparcia dla samorządu, chodzi tu o realizację projektów unijnych, są znacznie większe. Także jednoczymy się, aby mówić wspólnym głosem i aby być bardziej słyszalni w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych - mówiła wczoraj Łucja Michałek na spotkaniu komisji Rady Gminy Istebna.

Uzasadnienie uchwały, którą będą podejmować radni z Trójwsi (dostępne tutaj - link), podaje interesujące dane. Jak się dowiadujemy z dokumentu, od 2014 roku miasto Bielsko-Biała pozyskało dla całego subregionu południowego blisko 93 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 12 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pieniądze te pomogły realizować projekty z zakresu m.in. odnawialnych źródeł energii (zarówno w infrastrukturze publicznej, jak i mieszkaniowej), niskoemisyjnego transportu miejskiego, gospodarki wodno-ściekowej czy rozwoju mieszkalnictwa socjalnego. Co ważne, w ramach nowej perspektywy finansowej, Unia Europejska ma przeznaczać na podobne zadania międzyregionalne jeszcze większe środki finansowe.

Uchwałę dotyczącą przystąpienia do "Aglomeracji Beskidzkiej" podejmować będzie dziś (28.08) Rada Gminy w Zebrzydowicach. Z innych jednostek terytorialnych, członkiem organizacji jest już powiat bielski, a jutro nad decyzją pochylą się radni z gminy Lipowa na Żywiecczyźnie. Można się jednak spodziewać, że do struktur stowarzyszenia dołączać będą kolejne gminy z naszego powiatu.

Ze statutem stowarzyszenia można zapoznać się m.in. tutaj - link.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-28 15:08:19
inigo: Szykuje się całkiem niezły paśnik dla sporej grupy znajomków
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: