Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Powrót zimy, niebezpieczeństwo na drodze

W najbliższych dniach pogoda może nas zaskoczyć. W prognozach pogody zapowiadane jest załamanie pogody. Mimo, że "atak zimy" będzie krótkotrwały, policjanci apelują o zachowanie ostrożności wszystkich użytkowników dróg.

Powrót zimy w maju może zaskoczyć niejednego kierowcę, zwłaszcza, że większość z nich zmieniła już opony z zimowych na letnie. Spadek temperatury, padający śnieg i mokra, miejscami zamarznięta nawierzchnia może stwarzać duże utrudnienia na drodze. Policja apeluje o ostrożność i dostosowanie prędkości do panujących warunków - Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów. – informują policjanci.

Apel o zachowanie ostrożności podczas panujących warunków atmosferycznych, skierowany jest nie tylko do kierujących pojazdami, ale także do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przy złej pogodzie, widoczność pogarsza się, a tym samym kierujący pojazdem często w ostatniej chwil dostrzega pieszego. Dlatego apel szczególnie o to, by piesi prawidłowo nosili elementy odblaskowe, które powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: