Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powiat na podium

Powiat Cieszyński znalazł się na III miejscu Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów w kategorii Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców.

To nie pierwsze podium dla Powiatu Cieszyńskiego w tym konkursie. W Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów w kategorii Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, w roku 2012 udało się uzyskać VI miejsce, w roku 2013 II miejsce, rok później V, w 2015 III pozycję, o oczko wyżej w 2016 roku, w roku 2017 Powiat Cieszyński zajął II miejsce, w 2018 VI miejsce, w roku 2019 Powiat Cieszyński zajął III miejsce, zaś w roku 2020 II miejsce. W 2021 roku spadł na VI miejsce, a w 2022 wspiął się na IV. Rok temu było to również IV miejsce. Pisaliśmy: IV miejsce Powiatu Cieszyńskiego

Wysoko sąsiednie powiaty

W czołówce rankingu w tej kategorii, prócz Powiatu Cieszyńskiego, znalazły się również inne powiaty z województwa śląskiego:  Powiat Wodzisławski – na miejscu drugim oraz Powiat Bielski na miejscu 12, na 13 miejscu sąsiadujący z nami Powiat Żywiecki. Po raz kolejny zwycięstwo w tej kategorii należało do Powiatu Pilskiego – dlatego uzyskał on tytuł „Dobry Polski Samorząd 2023”.

Czym jest Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów ?

To bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Laureaci typowani są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Jak oceniane są Powiaty?

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według bardzo wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i mięzynarodowa; oraz działania promocyjne.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: